Firmę Xiaomi zna prawdopodobnie każdy z nas, głównie jako producenta smartfonów ze świetnym stosunkiem jakości do ceny. Sprzedaż urządzeń za tak niskie pieniądze sprawia, że chiński gigant musi szukać oszczędności w innych miejscach. Okazuje się, że prawdopodobnie znalazł w segmencie reklam, jednak nie była to dobra inwestycja, ponieważ jak wszyscy wiemy – kłamstwo ma krótkie nogi. 

Xiaomi praktycznie skopiowało grafiki stworzone przez artystę

Nie przegap
Wywiad z CEO realme w Europie – Madhav Sheth zapowiada zmiany
Madhav Sheth
Nowy wiceprezes oraz CEO realme w Europie i Indiach, czyli Madhav Sheth, znalazł chwilę czasu dla nas i zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Ostatnie dni dla marki były wyjątkowo zajęte, bo firma po raz pierwszy pojawiła się na międzynarodowych targach IFA w Berlinie. W związku z tym postanowiliśmy porozmawiać o planach na przyszłość, rozwoju […]

Grafik Peter Tarka we współpracy z redakcją The Verge ujawnili, że firma Xiaomi niemalże kopiowała dzieła artysty bez jego zgody. Reklama, którą możecie zobaczyć powyżej wykorzystywana była przez znanego na całym świecie chińskiego giganta do promocji produktów. Zerknijcie jednak na grafikę umieszczoną poniżej, która stworzona została przez Petera Tarka.

Widać podobieństwo, prawda? Przykładów można znaleźć jeszcze więcej – jeśli zerkniecie na poniższe dwie grafiki, to zauważycie na nich identyczne obiekty, jak na reklamie Xiaomi. Zostały one tylko odpowiednio rozmieszczone – mowa tu m.in. o krześle (prawe zdjęcie) czy lampie (lewe zdjęcie).

Zobacz też: Firma Xiaomi dorobiła się już własnej siedziby.

Peter Tarka podaje, że Xiaomi nie poprosiło go o zgodę na wykorzystanie któregokolwiek z elementów, więc można mówić tu już o przywłaszczeniu sobie własności intelektualnej. Redakcja The Verge skierowała zapytanie do chińskiego giganta w tej sprawie, lecz niestety na razie nie wystosował on żadnej odpowiedzi. Co myślicie o tej sprawie? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: The Verge
Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.