Dostaliśmy już kilka smartfonów takich jak Galaxy S10 5G, Huawei Mate 20 X 5G, a nawet OPPO Reno 5G. Te nowe telefony korzystające ze standardu 5G miały jedną wspólną cechę — były bardzo drogie. MediaTek chce to zmienić. Wszystko dzięki nowemu układowi wykorzystującemu łączność 5G. Z jakiegoś powodu, ten tajwański producent ukłądów zdecydował się nazwać go po prostu MediaTek 5G SoC. Firma zaprezentowała dziś ten nowy układ podczas targów Computex odbywających się na Tajwanie.

MediaTek 5G SoC łączy w sobie procesor i modem 5G

MediaTek 5G SoC

W przeciwieństwie do obecnych na rynku smartfonów wykorzystujących rozwiązanie 5G bazujące na dwóch układach MediaTek 5G SoC posiada zintegrowany modem. Dodatkowo SoC jest wyposażony w obsługę wielu trybów pracy, co oznacza, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowego modemu LTE. Obsługa ta pozwala na podłączenie układu MediaTek 5G SoC do sieci od 2G do 4G kiedy łączność 5G nie jest dostępna.

Zobacz też: Satelity Starlink mogą być sporym utrapieniem dla astronomów

5G nie jest jedyną atrakcją nowego ukłądu MediaTeka. Chip jest również całkiem wydajny, dzięki nowemu procesorowi centralnemu opartemu na nowych rdzeniach Cortex-A77, o których wspominał już Bartek oraz procesorowi graficznemu Mali-G77. Zestaw ten może pochwalić się większą mocą obliczeniową i wydajnością w porównaniu do swoich poprzedników. Chip jest również wyposażony w APU (AI Processing Unit) 3.0, który dodaje nowe funkcje, takie jak automatyczna regulacja ostrości w czasie rzeczywistym, automatyczna ekspozycja, automatyczny balans bieli, rozmycie zdjęć i upiększanie. Inne godne uwagi funkcje obejmują obsługę sensorów kamery do 80 Mpix oraz kodowanie i dekodowanie wideo 4K z prędkością 60 klatek na sekundę.

MediaTek 5G SoC

Jeśli chodzi o możliwości transmisji 5G, to układ obsługuje pobieranie danych z prędkością do 4,7 Gbps. Nie zawodzi także ich przesyłanie. Odbywa się ono z prędkością do 2,7 Gbps. Nowy procesor MediaTek 5G SoC obsługuje częstotliwości sub-6Ghz. Firma spodziewa się ich używać szerzej niż w przypadku częstotliwości fal mmWave na całym świecie. W ten sposób nowy SoC obniża koszty i czyni go bardziej przystępnym cenowo niż obecne rozwiązania. Spodziewamy się, że nowy układ będzie dostępny w przystępnych cenowo smartfonach już na początku 2020 roku.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.