Ulegający nieustannemu rozwojowi świat technologii kieruje się wieloma zasadami, jednak większość z nas zgodzi się co do tej konkretnej: dobry smartfon to szybki smartfon. W przypadku Androida już niemal od początków jego istnienia spotyka się on z krytyką dotyczącą wolniejszego działania na tle konkurencji. W jaki sposób można rozwiązać ten mankament? Oczywiście, podstawą jest optymalizacja kodu i nad tym nieustannie pracują inżynierowie Google, jednak aspekt sprzętowy jest równie ważny. Poznajcie architekturę napędzającą przyszłoroczne flagowce – ARM Cortex-A77.

Nowa architektura ARM Cortex-A77 przychodzi z odsieczą

Dobrze nam znane przedsiębiorstwo ARM Holdings, które tworzy architekturę procesorów mobilnych (wykorzystywaną m.in. przez Qualcomma, Samsunga i Mediateka) uchyliło rąbka tajemnicy na temat nadchodzącej w 2020 roku nowej architektury referencyjnej: Cortex-A77. Według zapewnień Rene’a Haasa, przewodniczącego Grupy Własności Intelektualnej w ARM, nowa struktura CPU powinna przynieść 20% wzrost wydajności względem A76, a nowy układ graficzny – Mali-G77 – 40% poprawę wydajności względem poprzednika (Mali-G76). Haas gwarantuje ponadto, iż „żadna gra się już nie zatnie”. Warte odnotowanie jest, że z procesorem nie zintegrowano modułu odpowiadającego za przetwarzanie instrukcji dotyczących sztucznej inteligencji.

Czy Cortex-A77 pozwoli smartfonom z Androidem dogonić Apple?

To pytanie pozostaje na razie otwarte, jednak w nowej architekturze należy upatrywać się swoistej szansy i promyka nadziei dla smartfonów z systemem z Mountain View, ponieważ Apple korzysta jedynie z instrukcji ARM, a nie ich architektury. Obecnie różnica jest dosyć widoczna, a przynajmniej widać ją w testach syntetycznych. W benchmarku Geekbench iPhone XS zdobył 4797 punktów, natomiast Samsung Galaxy S10 w wersji ze Snapdragonem 855 – „jedynie” 3414 punktów. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłym roku te dysproporcje znikną, a Android dorówna płynnością systemowi iOS.

Zobacz też: Pojedynek gigantów na szybkość – który układ jest najwydajniejszy?

źródło: CNET

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartłomiej Orkiszewski

Pasjonat urządzeń mobilnych od czasów Sony Ericssona J210i oraz szeroko pojętego świata tech.