Francuskie laboratorium DxOMark Image Labs słynie z tworzenia dość kontrowersyjnych i krytykowanych rankingów aparatów w smartfonach. Mimo to, ich testy dalej odbijają się szerokim echem w mediach branżowych. Prawdopodobnie wynika to z faktu, iż obecnie ciężko znaleźć lepszą platformę do porównań jakości zdjęć i filmów ze smartfonów. Tym razem DxOMark razem postanowiło wziąć pod lupę Asusa Zenfone 6, a konkretnie jego obracany moduł 48 MPx aparatu. Przygotowany przez nich ranking aparatów do selfie z początku tego roku można więc już uznać za nieaktualny, ponieważ mamy nowego zwycięzcę tej kategorii. Stał się nim Zenfone 6, którego obracany moduł aparatu został przetestowany jako przedni aparat do zdjęć autoportretowych.

Pochwały od DxOMark

Badany Asus otrzymał w kategorii selfie uśredniony wynik 98 punktów. Złożyły się na niego 93 punkty w kategorii wideo i 101 punktów w kategorii zdjęć. Laboratorium nazwało najnowszego flagowca tajwańczyków „nowym mistrzem przedniej kamery”. Wynika to z zastosowania dużego sensora 1/2″ do wykonywania selfie, który przekłada się na najlepsze odwzorowanie szczegółów, naturalne kolory skóry, dużą rozpiętość tonalną i niski poziom szumów. Zenfone 6 tym samym zdetronizował Samsunga Galaxy S10 5G, który do tej pory był liderem kategorii.

Aparat Zenfone’a 6 to nie tylko same zalety

DxOMark wśród głównych wad wymieniło niską głębię ostrości i sporadyczne problemy z doborem ekspozycji. Do tego zdarza się efekt czerwonych oczu powodowany przez flash oraz brakuje funkcji bokeh w słabych warunkach oświetleniowych. Ponadto, podczas nagrywania filmów zdarza się gubienie klatek i problemy ze stabilnością autofocusu. Niestety, aparat nie został zbadany w kontekście wykonywania zdjęć i filmów innych niż selfie, więc ciężko ocenić jak te cechy przełożą się na oceny w głównym zastosowaniu tego modułu. Pozostaje więc czekać na obszerniejszy test DxOMark.

 

Zobacz także: Samsung jest gotowy na peryskop – Koreańczycy nadrabiają zaległości

 

Źródło: DxOmark

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartłomiej Orkiszewski

Pasjonat urządzeń mobilnych od czasów Sony Ericssona J210i oraz szeroko pojętego świata tech.