Zaledwie 10 dni temu swoją premierę miał najnowszy smartfon od Google, a mianowicie Pixel 3a i Pixel 3a XL. Jak nie trudno się domyślić, jest to nieco słabszy model od wersji bez „a” w nazwie. Słabszy, a zarazem oczywiście tańszy. Za około 1500 złotych otrzymujemy smartfona z m.in. Snapdragonem 675, 4 GB RAM i 64 GB pamięci wbudowanej. Jak na Google, to cena jest niezła. Niestety aby ją osiągnąć, Pixel 3a został pozbawiony wielu funkcji i rozwiązań. Nie znajdziemy tu m.in. bezprzewodowego ładowania, ani… szkła Gorilla Glass. Co więcej, obudowa smartfona jest wykonana z plastiku.

Google Pixel 3a nie ma szkła Gorilla Glass

Google pixel 3a

Tak, brak Gorilla Glass to jeden z powodów, dla których cena Pixela 3a jest taka, a nie inna. Ten fakt nie oznacza jednak wcale, ze Pixel 3a jest o wiele mniej wytrzymały od innych smartfonów, które mogą się pochwalić szkłem Gorilla Glass. Wszystko dlatego, że wspominany smartfon ma po prostu szkło innej firmy, które prawdopodobnie jest tańsze. Mowa tutaj konkretnie o Asahi Dragontrail, które wcale nie jest „podróbką” produktu Corning. Szkła tej firmy produkowane są od 2011 i jest spora szansa, że kiedyś widziałeś smartfon, które je posiada. Opisywane szkło zostało zamontowano m.in. w tych urządzeniach:

  • Alcatel OneTouch Idol 3 i Idol 4 Pro
  • BlackBerry Motion
  • Samsung Galaxy Nexus
  • Cała seria Xperia Z

Czy Asahi Dragontrail jest gorsze od Gorilla Glass?

Odpowiem na to pytanie możliwie jak najprościej. Otóż niekoniecznie. Oba te produkty są jak najbardziej porównywalne i tylko od „szczęścia” zależy, który pęknie pierwszy. Zarówno Asahi Draongrail jak i Gorilla Glass (w tym przypadku wersja 4) mogą się pochwalić stopniem twardości Mohsa na poziomie 6.5, co oznacza, że nie porysujesz ich kluczami czy monetami w kieszeni, ale trzymaj je z dala od piasku. Skala twardości kwarcu, z którego w głównej mierze składa się piasek, wynosi 7.

Zobacz także: Tłumacz Google z najlepszą aktualizacją od lat

By spojrzeć na to porównanie z nieco innej perspektywy, przyjrzyjmy się skali twardości Vickersa. Sprawdza ona jak bardzo dany materiał jest odporny na nacisk. Im wyższy wynik, tym bardziej szkło (w tym przypadku) może się zgiąć bez pękania. Asashi Dragontrail zdobyło tutaj 595 do 673 punktów, a Gorilla Glass, 622 do 701. Czy to zatem oznacza, że Gorilla Glass jest lepsze? Na papierku odrobinę, ale w rzeczywistości raczej nie dostrzeżemy różnicy.

Źródło: phonearena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.