measy_8_1-kopia

Urządzenia z systemem operacyjnym Android to już nie tylko smartfony i tablety. W ostatnim czasie na rynku furorę robią także dongle Smart TV, które dają nowe życie starszym telewizor lub stają się uzupełnieniem rozwiązań w najnowszych konstrukcjach. Rynek tych urządzeń rozwija się bardzo prężenie, dzięki czemu z każdym kolejnym miesiącem prezentuje się coraz lepiej pod względem wydajności. Jest to między innymi zasługa stosowania coraz to lepszych, kilkurdzeniowych procesorów.

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Firma Measy, której dongle testowaliśmy na łamach naszego portalu, postanowiła przedstawić na kilku małych infografikach jak jej urządzenia rozwijały się wraz z upływem czasu.  Test ten został oparty na trzech topowych modelach producenta: U1A, U2C oraz najnowszym U4A.

Measy U1A został wyposażony w jednordzeniowy procesor Allwinner A10, taktowany zegarem 1,2 GHz, oraz zintegrowaną kartę graficzną ARM Mali-400. Measy U2C wykorzystuje dwurdzeniowy procesor RockChip RK3066, o częstotliwości 1,6 GHz, z grafiką ARM Mali-400 MP2. U4A z kolei ma na pokładzie czterordzeniowy procesor RockChip RK3188, który pracuje przy taktowaniu 1,6 GHz. Zastosowana w nim karta graficzna Mali-400 MP4 może być natomiast taktowana do 600 MHz. Wszystkie trzy urządzenia posiadają po 1 GB pamięci RAM DDR3.

measy_antutu

Dongle muszą radzić sobie z wielozadaniowością, odtwarzaniem filmów HD, przeglądaniem Internetu i różnymi grami. Testy w benchmarku AnTuTu, dokładnie obrazują jak z biegiem czasu rozwijał się rynek mobilnych procesorów. Biorąc pod uwagę, że poza CPU, program sprawdza też pamięć RAM, układ graficzny i szybkość zapisu danych, różnica w wynikach jedno- i czterordzeniowego dongla jest prawie sześciokrotna. W praktyce oznacza to, że ze wzrostem mocy obliczeniowej, otrzymamy możliwość uruchamiania jeszcze bardziej zaawansowanych gier i programów.

measy_sunspider

Firma postanowiła sprawdzić także jak urządzenia radzą sobie w popularnym benchmarku Sunspider, pokazującym wydajność silnika JavaScript przeglądarki internetowej. Najwyższy komfort zapewnią urządzenia, oferujące najkrótszy czas reakcji. W przypadku dongli Measy, różnica pomiędzy kolejnymi wersjami jest proporcjonalna do ilości rdzeni w procesorze.

measy_antutu

Test układów graficznych pokazuje, jak urządzenia radzą sobie, przetwarzając skomplikowane wizualizacje. W tym przypadku nacisk położony jest na możliwości GPU. W grach, podczas generowania obrazu w czasie rzeczywistym, wyniki zależą od wydajności sprzętu. Im większa będzie to liczba w benchmarku, tym lepszej jakości obraz uzyskamy, nie martwiąc się o „klatkowanie”. W przypadku układu Mali 400, każda kolejna generacja układu graficznego jest w praktyce o 50% wydajniejsza od poprzedniej. Różnica w zastosowaniu praktycznym będzie odczuwalna podczas korzystania z treści multimedialnych, a w szczególności – z  wymagających gier, typu Dead Trigger 2 czy Sine Mora.

 

Z przeprowadzonych testów wynika, że wzrost wydajności nie jest wprost proporcjonalny do ilości rdzeni. Jest jednak odczuwalny, zarówno w przypadku procesorów, jak i układów graficznych. Dwukrotne zwiększenie ilości rdzeni pozwala uzyskać co najmniej 40-procentowy wzrost wydajności, który najłatwiej zauważyć przy przesiadce z jednostki jednordzeniowej na dwu- lub czterordzeniową. Powyższe testy pokazują również, że system Android nie ma problemu z wykorzystaniem wielordzeniowych procesorów.

źródło: inf. prasowa
Krzysztof Czerwiec