Benchmarki to najprostsza i najbardziej powtarzalna metoda testowania sprzętu, chociaż niektórzy próbują je oszukać. Nie brakuje głosów mówiących, że nie są tym samym, co rzeczywiste korzystanie z urządzenia. Oczywiście jest to prawda, jednak wciąż jest to najlepszy sposób na porównanie dwóch urządzeń ze sobą.

Benchmark AI smartfonów

benchmark AI smartfonów

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Mamy benchmarki prawie wszystkiego: dla układów graficznych, procesorów, pamięci, a nawet aparatów. AnTuTu zaprezentowało jednak syntetyczny test dla AI w smartfonach. Nie ma w tym oczywiście niczego dziwnego. Producenci już od pewnego czasu zaczęli się przechwalać modułami sztucznej inteligencji w swoich produktach. Pierwszym był Huawei z modelem Mate 10, a pomysł u innych producentów także się przyjął. Warto więc mieć możliwość sprawdzenia ich działania za pomocą odpowiedniego testu. Jego działanie polega na testach klasyfikacji i rozpoznawania obiektów. Obydwa są oparte na sieciach neuronowych, pierwszy z nich na Inception v3 zawiera 200 obrazów, podczas gdy drugi weryfikuje wideo 600-ramkowe z wykorzystaniem MobileNet SSD. Obrazy te są następnie ładowane w zestaw SDK dostarczany przez producenta smartfonów. Ostateczny wynik jest wypadową prędkości i dokładności testu.

Zobacz też: Najwydajniejsze smartfony według AnTuTu — dominacja Państwa Środka

W swoim wpisie na blogu AnTuTu podkreśla fakt, że AI jest sprawą bardziej złożoną niż obecne benchmarki wydajności systemu oraz to, że test jest skupiony wyłącznie na modułach AI, więc ogólna wydajność urządzenia nie będzie miała na niego wpływu.

Źródło: AnTuTu

 

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.