Na początku plotki oplatające sieć i forum. Zniecierpliwieni użytkownicy czekali na jakąś oficjalną informację. I jest! Wreszcie PNT(Polish National Team) potwierdził, że jest gotowy przejąć projekt. Na efekty nie trzeba było długo czekać – wkrótce zaczęły się przygotowania.

Tak w wielkim skrócie można opisać wydarzenia ostatnich dni związanych z bootloaderem Motoroli Milestone. Przedstawię sytuację: 
Zapewne większość z Was słyszała o polityce Motoroli dotyczącej aktualizacji oprogramowania. Motorola Milestone miała być jednym z pierwszych telefonów z Androidem 2.2 na pokładzie. Niebyło by to problemem, gdyby nie fakt, że ten telefon posiada zablokowany bootloader. Uniemożliwia to wgrywanie przez użytkowników nieoficjalnych modyfikacji, tym samym zmuszając ich do oczekiwania na aktualizację od producenta. Co to oznacza? Podczas gdy większość telefonów posiada już odpowiednie wersje Androida(Froyo, Gingerbread) stworzone przez użytkowników, właściciele Motoroli wciąż muszą czekać na aktualizację oficjalną. Wspomnę jeszcze, że gdy producent przestanie ten telefon wspierać, jego właściciele nie będą mieć żadnej możliwości zaktualizowania systemu do najnowszej wersji.
Użytkownik pontomedon z forum xda-developers pod koniec grudnia stworzył projekt BOINC – MilestoneRSA. Miał on na celu znalezienie klucza RSA 1024, który umożliwił by nam podpisywanie własnych modyfikacji systemu. Był on przetrzymywany na małym nettopie, któremu szybko zaczęło brakować mocy i miejsca na dane. Niestety(albo i stety) z powodu ogromnego zainteresowania, niecałe dwa tygodnie później projekt upadł. 
Z przyjemnością informuję, że kilka dni temu został uruchomiony nowy, polski projekt AndrOINC! Dzięki ogromnej wiedzy Sesefa i OxyOne z Polish National Team mamy szansę stanąć do walki po raz drugi; tym razem z odpowiednim zapleczem technicznym i zoptymalizowanym algorytmem.

Pomóc może każdy. Obecnie wspierany jest system Windows i Linux, zarówno w wersji 32 jak i 64 bitowej. Autorzy pracują już jednak nad aplikacją wykorzystującą karty graficzne, która powinna przyspieszyć obliczenia o kilkadziesiąt razy i tym samym zwiększyć nasze szanse na sukces.

W jaki sposób się dołączyć?
Są dwie możliwości:
A) możesz pobrać preskonfigurowanego klienta BOINC ze strony Multiupload.com, którego wystarczy tylko zainstalować. Od tego momentu będzie startował razem z systemem(+ pojawi się ikonka w trayu).

B) możesz również założyć swoje własne konto na stronie projektu co da Ci dostęp m. in. do własnych statystyk. Poniżej instrukcja:
1. Zarejestruj się na stronie projektu AndrOINC
2. W ramach podziękowań dla fundatorów projektu przyłącz się do ich drużyny PNT, ewentualnie do naszej forumowej Android.com.pl
3. Pobierz i zainstaluj program BOINC http://boinc.berkeley.edu/download.php
4. W okienku „Przyłącz się” które wyskoczy po instalacji i ponownym uruchomieniu komputera wybierz „Przyłącz się do projektu”
5. W polu „Adres projektu” wklej adres http://AndrOINC.net
6. Wybierz opcję „Tak, istniejący uczestnik” i wpisz swoje dane które podałeś przy rejestracji

Teraz Twój komputer pobierze odpowiednie paczki danych(~1KB) i rozpocznie obliczenia. Cały proces jest w pełni automatyczny, nie musisz wykonywać żadnych czynności – wystarczy mieć włączony program BOINC. 

Zachęcam wszystkich do udziału. Pokażmy całemu światu, że „Polak potrafi”.

W imieniu posiadaczy Milestone – serdecznie dziękuję.

Wszelkie informacje nt tego newsa znajdziecie w tym temacie na naszym forum.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Filip Stachowicz