Pięć lat minęło jak jeden dzień – rocznica istnienia Androida

Newsy

htc dream t-mobile g1 era

22. września poznaliśmy pierwszego smartfona z Androidem. Był to oczywiście model Dream produkcji HTC, który u nas w kraju pojawił się jako słuchawka dostępna na wyłączność dla sieci Era, co już pokazuje jak dużo czasu minęło.

Nie przegap
AppGallery zamiast Sklepu Play – jak wygląda użytkowanie na co dzień?
huawei appgallery sklep play zastepstwo
Huawei Mobile Services to zbiór wielu usług od firmy z Państwa Środka, które mają odmienić czystego Androida. Wśród dostępnych dodatków jednym z podstawowych jest tytułowe AppGallery, a więc sklep Huawei z grami i aplikacjami. Naturalnie jest to odpowiednik Sklepu Play, bez którego wiele osób nie widzi sensu korzystania z Robocika. Oczywiście jest to zbyt daleko […]

Mogłoby się wydawać, że niecały rok na sprzedaż pierwszego miliona HTC Dream to bardzo długi okres czasu, ale właśnie te świetne w tamtych czasach wyniki spowodowały, że producenci zaczęli bacznie patrzeć na innowacyjny system Google i tak oto zaczęła się era Androida. Kolejnym wielkim sukcesem mobilnego oprogramowania firmy z Mountain View była Motorola z modelem Droid, która w 2009 roku rozpoczęła rywalizację z iPhonem 3Gs. W międzyczasie poznaliśmy wiele nowych wersji systemu, ale wszystkie one powielają cechy poprzedników, czyli prostota w stosunku do Windows Mobile, atrakcyjny wygląd i ogromne możliwości modyfikacji, które pozwoliły wielkiej grupie programistów rozwinąć swoje skrzydła. Także cena okazałą się wielkim atutem w stosunku do produktów Apple.

Bywały wzloty i upadki, ale korporacji Google udało się w ciągu 5 lat stanąć na czele mobilnych systemów operacyjnych z druzgoczącą przewagą nad iOS i Windows Phone. Zobaczmy jak bardzo rozwinęły się smartfony, które dzisiaj mamy i uważamy za najlepsze. Idealnym źródłem danych będzie właśnie pierwsze urządzenie z Androidem, czyli HTC Dream. Zacznijmy od procesora, ktokolwiek wyobraża sobie, że dzisiejszy topowy model mógłby mieć jeden rdzeń z ustawionym taktowaniem na 528MHz? Cztery rdzenie i co najmniej częstotliwość 2GHz to obecna norma w tej klasie. Następną wyraźną różnicą jest wyświetlacz, czyli 3,2-cali i rozdzielczość 480×320, a dzisiaj mamy phablety z ponad 5-calowymi ekranami i rozdzielczością FullHD. Pamięć RAM rozrosłą się ze 192MB do nawet 3GB, a już wiemy, że w przyszłym roku granica 4GB zostanie pokonana dzięki procesorom obsługującym 64bitowe systemy. Jakość zdjęć również uległa znacznej poprawie i 3.2MPx z HTC Dream dzisiaj mógłby wylądować w tanim low-endzie. Jedną z wielkich wad pierwszego smartfona z Androidem był krótki czas pracy na jednym ładowaniu ogniwa. Dzisiaj już się do tego przyzwyczailiśmy, że telefony należy ładować codziennie, ale zauważmy, że ich pojemność zwiększyła się z 1100mAh do ponad 3000mAh.

Rozwój nie dziwi, więc ciekawi jesteśmy, co czeka system Android za kolejne 5 lat. Według analityków może to być gorszy okres dla Google, ale z pewnością konkurencja nie powinna zagrozić liderowi mobilnego rynku telekomunikacyjnego. Smutno jednak patrzy się na pierwsze dwie korporacje korzystające z Androida, czyli HTC i Motorola, które na chwile obecną nie znajdują się w pierwszej trójce najpopularniejszych firm.

 

źródło: Phone Arena


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x