Jeśli jesteście aktywnymi użytkownikami Facebooka lub po prostu śledzicie losy związane z tym portalem, to z pewnością wiecie, że niedawno padł on ofiarą ataku hakerskiego. Wtedy mówiono o 50 milionach kont, które mogły zostać prześwietlone przez nieodpowiednie osoby, a w sumie 90 milionów podejrzanych. Po wrześniowej „wpadce” przyszła pora na wyjaśnienia i łagodzenie sytuacji.

Czy Twoje konto na Facebooku nie jest zagrożone?

facebook podsluch

Z 50 milionów zagrożonych kont sytuacja została złagodzona do liczby 30 milionów. W skali kilku miliardów użytkowników tego portalu społecznościowego nie wydaje się to dużo, ale pamiętajmy, że wcześniej ogłaszano Europę jako cel ataku. Jednak, co tak właściwie wykradziono? Około 15 milionom osób wykradziono informacje i imieniu oraz nazwisko, jak i dane kontaktowe (adres email i numer telefonu). Kolejnym 14 milionom dodatkowo wykradziono login, płeć, lokalizację, język, status związku, wiary, miejsce zamieszczania i wiele, wiele innych kwestii, które teoretycznie nie powinny być dostępne dla wszystkich, jeśli tak tylko ustawiliśmy swoją prywatność. Ok, ale jak dowiedzieć się, czy jesteśmy zagrożeni? Wystarczy, że wejdziecie na specjalną stronę Facebooka, która została przygotowana w tym celu. Na niej otrzymacie informację, czy Wasze konto padło ofiarą ataku.

Zobacz też: Apple przyznało się do błędu – nowe iPhone’y naprawione!

Facebook zaznacza, że niezagrożeni są użytkownicy innych usług tej korporacji, jak Messenger, Messenger Kids, Instagram, WhatsApp, Oculus czy też Workplace. Niemniej to nie oznacza, że to koniec walki z przestępcami – gigant współpracuje z FBI i FTC w celu wskazania osób odpowiedzialnych za włamanie.

 

źródło: Engadget, Facebook

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.