Nie tylko Pixele dostały Androida Pie pierwszego dnia – radość przez łzy?

Łukasz Pająk Newsy 2018-08-07

Wczoraj oficjalnie poznaliśmy nową wersję Robocika. Google bez żadnych zapowiedzi pokazało nam, czym jest Android 9 Pie. Amerykanie od razu zapowiedzieli, że użytkownicy Pixeli nie muszą długo czekać na nowe oprogramowanie. Proces aktualizacji już wystartował, więc jeśli jeszcze nie dostaliście odpowiedniego komunikatu, to lada moment powinien się pojawić. Jednak nie tylko modele Google mogą już pochwalić się oficjalnym wydaniem Androida Pie. Podobny ruch wykonał… Essential Phone.

Śmierć firmy nie oznacza końca wsparcia – Essential Phone dostaje Android 9 Pie!

essential phone android pie

Skąd te łzy w tytule? Z bardzo prostego powodu – Essential Phone nie planuje wydania kolejnego smartfona. Bardzo kiepski początek, fatalne wyniki sprzedaży, ale koniec? Genialny. Nie dość, że po ogłoszeniu końca rozwoju firmy przez założyciela Androida i Essential, Andyego Rubina, pojawił się nowy moduł dla tego smartfona, to teraz błyskawicznie wydano Android 9 Pie.

Można? Oczywiście, że można. Czy to specjalne układy z Google? Nie sądzę, aby konkurencja też nie miała odpowiedniego „dojścia”. Ta sytuacja doskonale pokazuje, że fragmentacja Androida mogłaby zostać drastycznie poprawiona, gdyby tylko chciały tego firmy.

Zobacz też: Czy Samsung zapomniał już o Galaxy Note7?

Niewątpliwie dużą zasługę w tak szybkim wdrożeniu Androida 9 Pie na Essential Phone miał projekt Treble wdrożony z Oreo. Mimo wszystko, kiedy inne firmy zdecydują się na aktualizacje swoich modeli? W przypadku smartfonów, które uczestniczyły w procesie testów Androida P, pewnie szybko. Pozostali? Końcówka roku? Być może przyszły rok.

źródło: Twitter • Adam Szostek

  To że telefon brał udział w becie androida P niczego nie oznacza. Takie Xiaomi zapowiedziało, że dla Mi Mix 2s nie będzie romu AOSP, tylko MIUI. Może tylko Nokia szybko wyda update.

 • stark2991

  Po serii błędnych decyzji przynajmniej kończą godnie 🙂

 • Martina Neumayer

  Wyłączyłam to upanie i jego powiadomienie w moim ph1. Nie potrzebne mi toto nowe phicośtam. Posiedzę, poczekam i poczytam sobie jak zwykle.. gdy się zaczną za moment płacze, że to czy tamto nie działa, albo inne „kffiotki” 😉

  • stark2991

   Rozsądne podejście 😉

   • Martina Neumayer

    Owszem, zwłaszcza że system ma uaktywnioną blokadę cofnięcia wersji. Ale to tym jak zwykle mało kto napisał.

    • edi194

     blokada schodzi jak odblokowujesz bootloader, na PH-1 jest czyste AOSP, nie wiem jak tam można coś popsuć xD

     • Martina Neumayer

      Doczytaj o temacie.

    • stark2991

     I co, nie ma sposobu na tą blokadę? 🙂

     • Martina Neumayer

      Nie. Jeszcze nie ma. I znowu przyklepane zostało to cud-miód-posunięcie „bezpieczeństwem” użytkownika.
      Ale root już na toto jest, więc można zacząć grzebać, jeśli się komuś chce.
      Mi się nie chce.. Mi dobrze z tą wersją, którą mam i nie zamierzam jej zmieniać.

  • haVoc vulTure

   Niepotrzebnie, nexus/pixel i inne telefony z czystym systemem np. essential czy motorola przechodza takie aktualizacje bezproblemowo.

   • Martina Neumayer

    No to niech sobie przechodzą. Mój nie musi. Jest dobrze tak jak jest.

 • Todi Kr

  Kupiłem za 350 $ tel. umierającej firmy który dostanie aktualizacje jako pierwszy.

 • Flaqs

  Panie Łukaszu, w artykule o prezentacji Androida P w odniesieniu do aktualizacji telefonów napisał Pan następujące zdanie: „Podkreślono udział urządzeń z segmentu Android Enterprise Recommended
  czy też modeli, które oficjalnie otrzymały dostęp do testów beta.” Czy dobrze rozumiem, że urządzenia z listy AER również mogą liczyć na szybszy update? Pytam, bo moja Motka G6+ jest na tej liście a nowy system zapowiada się ciekawie. Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam!

  • stark2991

   Skąd on ma to wiedzieć, skoro oficjalnie niczego nie podano? Nawet dla urządzeń z bety nie ma określonego terminu aktualizacji

   • Flaqs

    Ja nie proszę o informację gdzie będzie podana data i godzina kiedy mi telefon zawoła, że jest update tylko ogólną informację, którą z resztą otrzymałem i za nią dziękuję. Skoro przytoczone prze ze mnie zdanie padło we wspomnianym artykule, to skądś jego autor tę informację pozyskał i to chciałem wyklarować.

  • Łukasz Pająk

   Jak najbardziej, mogą liczyć na szybszy update, ale czy będzie szybki? Tego jeszcze nie możemy oceniać.x