Czy GPS w Xiaomi Mi 8 faktycznie jest taki świetny?

Łukasz Pająk Newsy 2018-07-01

Jedną z największych nowości w Xiaomi Mi 8 jest zupełnie odmienny moduł GPS w stosunku do dotychczasowo stosowanych. Chińczycy postawili na rozwiązanie, które opiera się na dwóch częstotliwościach. W skrócie, bez zagłębiania się w technologiczne szczegóły, sprowadza się to do większej dokładności pomiaru, jak i szybszym łapaniu tzw. „fixa”, czyli samej lokalizacji. Jeszcze prościej – jesteśmy w stanie namierzyć nasze urządzenie do dziesiątych części metra, podczas gdy standardowe moduły gwarantują dokładność na poziomie 5 metrów. W takim razie, czy różnica jest odczuwalna? Mogłoby się wydawać, że powinna być.

Pierwsze testy Xiaomi Mi 8 można już znaleźć w Sieci, ale niewiele osób skupia się na weryfikowaniu możliwości lokalizacji poprzez to urządzenie. Jeśli dobrze pamiętacie, Mi 8 w Polsce może pojawić się lada moment, ale o oficjalnych zapowiedziach jeszcze nie ma mowy. Dlatego skupiamy się na tym, co możemy znaleźć za granicą.

Czy GPS w Xiaomi Mi 8 jest wyraźnie lepszy?

Powyższy film doskonale pokazuje dwie kwestie. Po pierwsze, niektóre programy nie zostały jeszcze przystosowane do obsługi podwójnych częstotliwości. Autor zwraca uwagę, że to błąd po stronie Xiaomi, aczkolwiek ciężko jednoznacznie wskazać winnego. Mimo to, nie interesują nas tego typu wskazania, a faktyczna lokalizacja. W tym wypadku okazuje się, że lepiej radzi sobie Mi 8, aczkolwiek ograniczając się do konkretnych przypadków, dojdziemy do wniosku, że różnice są nie są aż nadto odczuwalne.

Zobacz też: Dowiedz się wszystkiego, co wiemy o iPhonie X Plus.

Dual GPS u podstaw ma ogromną przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami. Jak pokazuje powyższy film, nie do końca to widać, a na pewno nie aż tak, jak prezentowało to Xiaomi na prezentacji Mi 8. Chińczycy zaznaczali, że drastycznie zmiany ujrzymy w zatłoczonych miastach, ale czy dzisiaj zauważacie taki problem? • Adam q

  Osobiście uważam, że to będzie duża różnica działania tego dwupasmowa gps-u. Jak zawsze bywa z technologiami, musi być to wszystko dopracowane, A jak to się okazuje takie konstelacje satelitarne jak europejski Galileo pełną mocno osiągnie w 2019 roku więc kto wie, czy w ogóle nadaje sygnał L5? Zawsze takie zmiany i wdrażanie takich technologii z początku przynoszą problemy, muszą na to także zostać opracowane odpowiednie programy do obsługi tego wszystkiego.

 • Daniel Poweska

  Przecież na ostatnim obrazku widać, że jest drastycznie lepiej, chyba, że coś na filmie jest inaczej

  • stark2991

   Ten obrazek jest właśnie z prezentacji Xiaomi 🙂

   • Daniel Poweska

    A no chyba że tak 😛

 • Joanna

  Pewnie tradycyjnie dla Xiaomi gps nie działa dla aplikacji pracujących w tle, a przy braku aktywności jest całkiem odłączany. W przypadku dwu zakresowego gps bardzo prawdopodobne, że chinole jak zwykle zaimplementowali agresywne oszczędzanie energii, które ma wpływ na działanie gps. Używając śledzenia i udostępniania lokalizacj, na fabrycznym systemie jadąc samochodem Xiaomi zapisuje lokalizację a raczej pojedynczy punkt co około 20-30 minut przez co nawet nie ma szans sprawdzić w domu jak prowadził objazd już nie mówiąc o przejeździe przez jakieś miasto. Wystarczyłoby gdyby Żółtki odpuścili sobie wciskanie dla wszystkich modułów i funkcji telefonu ultra agresywne oszczędzanie albo chociaż umożliwiali ich wyłączenie i nawet zwykły gps byłby bardzo dokładny. To żenujące aby we flagowcu mi6 oszczędzanie energii działało tak agresywnie i utrudniało normalne korzystanie z telefonu, być może w Chinach jest tak drogi prąd jednak w naszych warunkach mechanizmy służących oszczędzaniu energii są absolutnie zbędne szczególnie w ich topowych telefonach.

  • IdiotsFucker

   Czy wiesz że masz taką magię, że możesz wyłączyć oszczędzanie, czy to ogólnie, czy dla danych aplikacji ? Tak jak mój znajomy, na mi5 przerywało mu muzykę z każdego odtwarzacza, chodził przez dwa miesiące i płakał. Wziąłem ten telefon do ręki i po 2 minutach problemu nie było.
   Brak oszczędzania – ludzie ostają pierdo*ca bo bateria słaba.
   Oszczędzanie energii z miejsca – ludzie dostają pierdo*ca bo przeklikanie własnego telefonu to wyzwanie.

 • Qba

  Gorzej że Mi8 mocno się grzeje i ma throttling pod obciążeniem

  • Łukasz Pająk

   Niezależnie od wersji?

   • Qba

    Tego to nie wiem

    • Łukasz Pająk

     Niemniej jednak ciekawa uwaga, dzięki.x