opera vpn koniec

Opera VPN ogłasza swój koniec – będziemy tęsknić, ale mamy alternatywy

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Newsy

Do czego służy VPN? Jeśli tego nie wiecie to zapewne nie interesuje Was koniec działania tytułowej aplikacji. Jednak powinniście wiedzieć, że to duża strata, bo tak prostego i czytelnego klienta prywatnej sieci wirtualnej po prostu nigdy nie było. Jest to nic innego, jak próba ukrycia się w Sieci, ale wykorzystywana na wiele sposobów. Tworzone węzły przez użytkowników pozwalają na anonimowość, ale również omijanie blokad geolokalizacji, czyli symulowanie bycia w innym kraju. Ze względu na to ostatnie zagadnienie, często polecałem Wam korzystanie z Opery VPN do aktualizowania Oxygen OS na smartfona OnePlusa – bez czekania na wydanie systemu przez producenta w Polsce.

Jednak już więcej Opera VPN nie zostanie przeze mnie polecona. Na stronie usługi pojawiło się oficjalne oświadczenie, które nie pozostawia wątpliwości, że to już koniec. Aplikacje dostępne zarówno w sklepie Play dla Androida, jak i w App Store dla iOS, przestaną działać wraz z końcem kwietnia. Czemu? Firma nie zdradza powodów swojego zamknięcia, ale w zamian wyznacza dla siebie alternatywę – SurfEasy. Użytkownicy, którzy mieli wykupioną subskrypcję Opera Gold, otrzymają roczny abonament „Ultra” we wspomnianej aplikacji.

Zobacz też: Czy OnePlus 6 może się podobać?

Jednak jest to już płatny program, a co w momencie, gdy chcemy wciąż za darmo korzystać z VPN? W tym momencie przypominam artykuł Michała, który szczegółowo opisuje bezpłatnych klientów prywatnych sieci wirtualnych. W nim znajdziecie wzmiankę o Operze VPN, ale też pojawiły się opisy Tunnel Bear, Hola, CyberGhost VPN, Kaspersky Secure Connection oraz wiele innych w komentarzach.

źródło: Opera via Reddit

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy