Czy zbliża się koniec Taskera? Android P pozwoli na automatyzację pewnych zadań

mm Michał Derej Android 2018-03-22

Premiera Androida P zbliża się do nas wielkimi krokami, a kolejne ciekawe funkcje dodawane są do testowych odsłon systemu. O najciekawszych z nich staramy się pisać na bieżąco na łamach naszej strony – upewnijcie się, że zaglądacie do nas często! W tym artykule opiszę Wam ciekawy dodatek, który już wkrótce może znaleźć się w „czystym” Androidzie – mowa tu o automatyzacji pewnych zadań po podłączeniu danego akcesorium. 

Jak będzie działała ta funkcja?

Z uwagi na to, że nie znalazła się ona jeszcze oficjalnie w Androidzie, można wyłącznie spekulować działanie tego udogodnienia na podstawie kodu źródłowego. Wynika z niego, że automatyzacja będzie działała podobnie, jak ma to miejsce w Taskerze – użytkownik systemu poproszony zostanie o wybór aplikacji lub funkcji, która włączana będzie po połączeniu się smartfona z danym akcesorium lub np. siecią Wi-Fi.

<string name="always_use_accessory">Always open %1$s when %2$s is connected</string>
<string name="always_use_device">Always open %1$s when %2$s is connected</string>

Muszę przyznać, że udogodnienie to wygląda niezwykle obiecująco – jeśli do Androida w przyszłości trafi więcej podobnych usprawnień, to mniej zaawansowani użytkownicy nie będą już zmuszeni do korzystania z dodatkowych aplikacji do automatyzacji, takich jak np. Tasker czy IFTT. Miejmy zatem nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli sprawdzić tę funkcję w testowej wersji systemu.

Źródło: XDA-Developers • Tomasz

  Uzywam automagic do duzo bardziej zaawansowanej roli niz tylko odpalanie programow . To co udostepni P to moze .1 albo .01% tego co mozna zrobic w automagic. A czemu akurat automagic ? Bo ujelo mnie GUI graficzne .

 • Filodendron

  Jeśli to ma się ograniczać tylko do reakcji na podpinane akcesoria (czyli jak dla większości osób, to tylko ładowarka i słuchawki) to będzie to jedynie marną popierdółką, a nie zamiennikiem Taskera. Ok, rozumiem, że nie wszyscy potrzebują pełni możliwości tego programu, ale chyba nikt normalny nie instaluje go tylko po to, żeby sobie zautomatyzować uruchamianie playera po podpięciu słuchawek. Że taki task przerabia się jako pierwszy we wszystkich początkowych tutorialach tego programu, to jeszcze nie świadczy o tym, że ograniczanie się do takich banałów ma jakikolwiek sens.
  W ogóle dziwi mnie, że Android, przez tyle lat walki o oszczędność energii, nie posiada wbudowanych mechanizmów reagujących na czas / lokalizację / tagi NFC czy urządzenia BT i inne wydarzenia, które np. mogłyby wyłączać/włączać poszczególne moduły, czy wręcz wprowadzać go w tryb samolotowy.

  • jendrush

   Ja od systemu nie wymagam takiej automatyzacji jak oferują te programy, choć też bym nią nie pogardził. Brakuje mi za to bardzo możliwości dawania dowolnych uprawnień dla takich programów. Wiem, że Google wiele ograniczeń włączyło dla bezpieczeństwa nieświadomych użytkowników, ale ja chciał bym mieć jakimkolwiek sposobem możliwość włączenia w systemie by taki program to automatyzacji mógł mi np. włączyć/wyłączyć tryb samolotowy, mógł zmienić dowolne ustawienie systemowe itp. Jak miałem możliwość zrobienia roota bez utraty gwarancji parę lat temu to właśnie miałem ustawione takie rzeczy jak włączanie trybu samolotowego na noc. Teraz z kolei chętnie bym zautomatyzował sobie włączanie wifi calling. W domu mam tak słaby zasięg, że telefon ma włączony tryb samolotowy i wifi calling, ale z kolei jak jadę do pracy to chciał bym tę usługę wyłączyć, gdyż nagrywanie rozmów przez nią nie działa. Zrobiłem sobie akcję za pomocą Autoinput, ale nie działa to najlepiej.

  • rad252

   Android Auto automatycznie się włącza przy połączeniu z wybranym urządzeniem BT, taką samą opcję ma np Yanosik. Problem jedynie w tym, że jest to wbudowane w aplikację, a nie rozwiązanie dostarczone przez twórców systemu.x