Apple zwalnia pracownika przez film z iPhone’em X, który opublikowała jego córka

Adrian Celej Newsy 2017-10-29

Apple przykłada dużą wagę do tajemnic firmowych. Pracownicy podpisują klauzule zabraniające rozpowszechniania poufnych informacji, to samo dotyczy testowanego sprzętu. Tymczasem córka jednego z pracowników nagrała film prezentujący możliwości najnowszego iPhone’a X.

Co się stało?

Brooke Peterson – córka pracownika Apple pożyczyła od swojego ojca testowego iPhone’a X, po czym poświęciła mu film na swoim kanale w serwisie YouTube. Niemal natychmiast sprawą zainteresowało się Apple i nakazało usunąć nagranie. Choć YouTuberka zastosowała się do polecenia, to było już za późno – jej film zdążył trafić do zakładki „na czasie” oraz został skopiowany na inne kanały. Mało tego na nagraniu były widoczne kody QR i poufne informacje, które mogłyby zdradzać informacje na temat planów korporacji.

Jak się to skończyło?

YouTuberka nagrała kolejny film, z którego dowiadujemy się, że jej ojciec został zwolniony z pracy. Korporacja w takich sytuacjach nie ma żadnej tolerancji, złamanie zasad oznacza bezwzględne zakończenie współpracy. Autorka filmu przyznała, że nie miała pojęcia o możliwych konsekwencjach, zrobiła to dla zabawy. Cóż, cała ta sytuacja jest przykładem bezmyślności. Samo „pożyczenie sobie” służbowego telefonu jest skrajną głupotą. Ktoś, kto nagrywa filmy na YouTube powinien zdawać sobie sprawę z tego, czego nie można tam wrzucać. W przeciwnym wypadku konsekwencje mogą być opłakane.

Źródło: PhoneArena • szpeniek

  I słusznie. Może czegokolwiek ”ich”nauczy!

 • Adrian Rutkowski

  Idiotka i przez nią wyleciał ojciec. Jak można nie przewidzieć konsekwencji takiego czegoś a pozatym ją powinno się ukarać za pożyczone rzeczy bez zgody osoby której to jest i najlepiej wrzucić na wszystkie portale – hmm na łyso cały łeb z brwiami może by poskutkowało na ten pusty łeb.

 • Ironpiter

  Ona nawet nie płacze. Widziałem ten filmik.

 • Lookso

  Po tytule spodziewałem się jakąś lekko myślącą nastolatkę. Córka była dorosła, więc jeszcze gorzej niż się spodziewałem, bo powinna już ogarniać takie rzeczy. Ale jak widać głupota nie zna granic, a za głupotę się płaci.

 • marcus1212

  Stare powiedzenie wciąż aktualne, niedaleko pada jabłko od jabłoni… głupia ojciec, głupia córka. Apple zrobiło słusznie.

 • mindla

  Postawa Apple godna pochwały, przepis to przepis a nie totalna pogarda dla zasad.

  • Chris

   Zgadzam się, po za tym wszyscy wiemy jak wyglądają wewnętrzny regulamin dla ludzi z Apple. Co nie zmienia faktu że to nie jest trochę za późno żeby tak drastycznie karać ludzi za wycieki? O telefonie wiedzieliśmy prawie wszystko tygodnie przed prezentacją, a i sam X był oficjalnie zaprezentowany miesiąc temu.

   Za to ojcu należy się nagroda. Niby inżynier a nie pomyślał coś się może stać jeśli jego córka i do tego youtuberka dostanie w swoje łapki taki smakołyk?

 • korwin

  Nie zwalnia przez córkę i jej film tylko zwolnilo bo złamał umowę NDA i naruszył sekrety firmy.

 • tom15225

  Brooke chyba do Mensy nie należy, hehe.

  • Filodendron

   Doda należy, więc to raczej nie jest wykładnia. 🙂

   • tom15225

    To, że Doda się zachowuje pod publikę jak się zachowuje, nie znaczy, że jest głupia, może wręcz przeciwnie ?

 • nobodyISperfect

  Raczej film wyciekł nie bez powodu – aby podbić sprzedaż 🙂

 • Michał Derej

  Za przeproszeniem – strasznie niemądra panna. Średnio rozgarnięty człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że w większości firm występuje coś takiego jak klauzula tajności, a jej złamanie może być nieprzyjemne w skutkach. To właśnie ona jest jedyną osobą odpowiedzialną za zwolnienie jej taty z roboty i powinna to doskonale wiedzieć, a nie (jak na filmie) zasłaniać się nieznajomością przepisów przez jej tatę.

  • Pt3k

   Jak by się tak chwilę zastanowić, to jej ociec też nie jest bez winy. Wiedział, że córka nagrywała filmy i w tamtym momencie też. To on podpisywał klauzurę i jak widać zapomniało mu się. A poza tym to co pokazała to nie było za wiele bo sami podczas prezentacji pokazali większość, nic szczególnego jak dla mnie nie wyciekło.

  • Filodendron

   Ale przecież ta „niemądra panna” nie podpisywała żadnej klauzuli poufności. Nie ona była pracownikiem Apple. Głupi jest jej ojciec, który nie czyta tego co podpisuje, albo ma to w d…

 • Pszemeg

  Widać że głupie to to. Face ID nie zadziałało?x