Satelita Intuition-1 KP labs na tle planety Ziemi.

Gliwice podbijają kosmos. Polski satelita wyniesiony na orbitę przez SpaceX

3 minuty czytania
Komentarze

W listopadzie 2023 roku polska firma KP Labs z Gliwic, znana z innowacyjnych projektów w dziedzinie technologii kosmicznych, zrealizuje kolejny ważny projekt dla branży kosmicznej. Dzięki współpracy ze SpaceX, na pokładzie rakiety Falcon 9, na orbitę zostaną wyniesione dwa zaawansowane technologicznie urządzenia: satelita Intuition-1 oraz komputer pokładowy Antelope.

Polski satelita wyniesiony na orbitę przez SpaceX – Spis treści

Rakieta SpaceX wyśle na orbitę satelitę polskiej firmy KP Labs

Firma KP Labs z Gliwic w listopadzie 2023 roku planuje wysłać na orbitę dwa zaawansowane technologicznie urządzenia: satelitę Intuition-1 oraz komputer pokładowy Antelope. Oba te urządzenia zostaną wyniesione na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX w ramach misji Transporter-9. Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda kompaktowy nanosatelita klasy 6U polskiego przedsiębiorstwa KP Labs.

Głównym zadaniem satelity Intuition-1 będzie gromadzenie i analiza danych na potrzeby rolnictwa, gospodarki leśnej i ochrony środowiska. Michał Zachara, COO KP Labs, podkreśla, że jest to krok w przyszłość dla instytucji zajmujących się analizą danych z kosmosu.

To nie tylko krok w przyszłość dla eksploracji kosmicznej, ale także inwestycja w technologie, które w najbliższych latach mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin naszego życia, przynosząc korzyści dla globalnej społeczności

ocenia dyrektor operacyjny firmy KP Labs Michał Zachara.

KP Labs zaprasza na transmisję na żywo prowadzoną przez Kubę Hajkusia (twórcę kanału To jakiś Kosmos!) i Radka Grabarka (z kanału We Need More Space!).

Szczegóły misji Intuition-1

Intuition-1, będący kompaktowym nanosatelitą klasy 6U, wyposażony jest w specjalistyczny, hiperspektralny instrument optyczny oraz jednostkę przetwarzania danych Leopard DPU, zdolną do przetwarzania trzech bilionów operacji na sekundę. Dzięki tym urządzeniom satelita będzie mógł analizować dane bezpośrednio na orbicie, co przyczyni się do redukcji kosztów operacyjnych i przesyłu danych na Ziemię. Satelita ma na celu wspieranie rozwoju w różnych dziedzinach, takich jak rolnictwo, badania środowiska i analiza deforestacji. Zobaczcie, jak to wygląda na filmie:

Komputer pokładowy Antelope, zintegrowany z orbitalnym pojazdem transferowym firmy D-Orbit, ION Satellite Carrier, to kolejne osiągnięcie KP Labs. Dzięki temu, że satelita jest wyposażone w takie urządzenie, pozwoli to na przeprowadzanie analiz bezpośrednio na orbicie. Komputer będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję do monitorowania danych telemetrycznych i wcześniejszego wykrywania błędów, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa przyszłych misji satelitarnych.

Jego głównym zadaniem będzie użycie sztucznej inteligencji do monitorowania danych telemetrycznych pozyskiwanych z podzespołów satelity. Dzięki możliwości wcześniejszego wykrywania błędów funkcjonalność ta przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa przyszłych misji satelitarnych. Antelope jest dedykowanym rozwiązaniem dla misji skupionych na obserwacji Ziemi oraz komunikacji satelitarnej”

– wyjaśniają przedstawiciele KP Labs.

KP Labs to innowacyjna firma kosmiczna z siedzibą w Gliwicach, która specjalizuje się w zaawansowanych technologiach związanych z eksploracją kosmosu. Przedsiębiorstwo zyskała rozgłos dzięki swoim ambitnym projektom, w tym stworzeniu omawianych już: satelity Intuition-1 oraz komputera pokładowego Antelope. To kolejny krok w rozwoju polskiej branży kosmicznej.

To niejedyne sukcesy Polaków – ostatnio informowaliśmy was także, że polska konstelacja satelitów Camilla ma umożliwić dostarczanie danych wysokiej jakości w czasie rzeczywistym oraz rozbudowę usług monitorowania z orbity okołoziemskiej.

Źródło: Space24, oprac. własne