Rusza wspólna misja NASA i SpaceX. Przygotowanie sondy Psyche kosztowało 4 miliardy złotych

4 minuty czytania
Komentarze

Trwają przygotowania do pierwszej misji NASA, realizowanej przy użyciu rakiety Falcon Heavy firmy SpaceX, która ma na celu zbadanie asteroidy Psyche. Oryginalny start był zaplanowany na 12 października 2023 roku, ale z powodu złej pogody został przesunięty na 13 października.

Start Sony Psyche planowany jest 13 października

NASA i SpaceX szykują start Sondy Psyche na piątek, 13 października 2023 r . o godzinie 10:19 EDT (16:19 polskiego czasu CEST) z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego. Psyche wystartuje z Launch Pad 39A na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy. To pierwsza taka misja naukowa NASA w kooperacji z tym typem rakiety SpaceX.

Jeśli Sonda Psyche wyruszy dziś i wszystko będzie odbywało się według wcześniej ustalonego harmonogramu, dotrze na miejsce za 6 lat – w 2029 roku.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, grawitacja asteroidy Psyche przechwyci statek kosmiczny pod koniec lipca 2029 r., a główna misja Psyche rozpocznie się w sierpniu. Spędzi około dwóch lat na orbicie asteroidy, aby wykonać zdjęcia, sporządzić mapę powierzchni i zebrać dane w celu określenia składu Psyche. 

NASA

Koszt misji Psyche szacuje się na 960,6 miliona dolarów. Z tej kwoty 677,1 mln dolarów przeznaczono na rozwój statku kosmicznego, 112,7 mln dolarów na jego start, a 171 mln dolarów zostanie wydane na operacje podczas 6-letniej głównej misji. Po przeliczeniu 960 milionów dolarów po kursie 4,32 wynosi 4 147 200 000 złotych, czyli około 4,15 miliarda złotych.

Na poniższej transmisji, która zaczyna się 13 października o 14:19 polskiego czasu, możecie oglądać start Sondy Psyche na żywo.

Misja na asteroidę Psychę

Przyjrzyjmy się temu, dlaczego NASA organizuje tak dużą i skomplikowaną misję na tę asteroidę. Naukowcy uważają, że Psyche, która w najszerszym miejscu ma około 280 kilometrów, może stanowić część lub całość bogatego w żelazo jądra planetozymali – elementu budulcowego planety skalistej i tym samym składowym planet. 

Grafika przedstawiająca ścieżkę, którą statek kosmiczny Psyche poleci do asteroidy Psyche.

Psyche mogła zostać pozbawiona zewnętrznych warstw w wyniku zderzeń następujących podczas formowania się Układu Słonecznego. Ze względu na to, że nie ma tych zewnętrznych powłok, może dla naukowców być przykładem tego, jak wygląda jądro Ziemi i innych planet skalistych. Jest to szansa, aby „przyjrzeć się” wnętrzu naszej planety, ponieważ na ten moment nie ma sposobu, aby w wystarczający dla naukowców sposób zajrzeć wgłąb Ziemi. Teraz kilka informacji o samej asteroidzie:

Psyche odkrył w 1852 roku włoski astronom Annibale de Gasparis. Ponieważ była to 16. odkryta planetoida, czasami nazywa się ją 16. Psyche. Została nazwana na cześć bogini duszy w starożytnej mitologii greckiej, często przedstawianej jako kobieca postać ze skrzydłami motyla.

Psyche okrąża Słońce w zewnętrznej części głównego pasa asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem. Znajduje się około trzy razy dalej od Słońca niż Ziemia. Ponieważ Psyche i Ziemia krążą z różnymi prędkościami, odległość od Ziemi do Psyche waha się od mniej niż 300 milionów mil do ponad 372 milionów mil.

NASA

Na poniższym filmie, choć nie jest on nowy (pochodzi sprzed 5 lat), możecie bliżej przyjrzeć się założeniom misji i zrozumieć, dlaczego odwiedzenie Psyche jest tak istotne dla naukowców.

Rakieta Falcon Heavy

Falcon Heavy to wielostopniowa rakieta nośna zaprojektowana i wyprodukowana przez amerykańską firmę SpaceX, założoną przez Elona Muska. Jest to jedna z najpotężniejszych obecnie dostępnych rakiet, zdolna do wyniesienia ładunku o masie do 63,8 tony na niską orbitę okołoziemską (LEO). Falcon Heavy została zaprojektowana z myślą o przyszłych misjach kosmicznych, w tym lotach na Marsa, ale także do innych destynacji w Układzie Słonecznym.

Falcon Heavy to rozbudowana wersja rakiety Falcon 9, również produkowanej przez SpaceX. Składa się z trzech połączonych ze sobą pierwszych stopni rakiety Falcon 9. Centralny stopień jest wyposażony w dodatkowy etap oraz ładunek, którym w tym przypadku jest sonda Psyche. Falcon Heavy jest drugą najpotężniejszą rakietą obecnie w użyciu, zaraz po rakiecie Space Launch System (SLS) NASA.

Źródło: NASA, oprac. własne

    Motyw