Polscy studenci tworzą marsjańskie łaziki – takich sukcesów od AGH Space Systems aż chce się więcej

2 minuty czytania
Komentarze

Polscy studenci z koła naukowego AGH Space Systems stworzonego przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pochwalili się ostatnio kolejnym sukcesem. Otóż AGH Space Systems zajęło 8. miejsce na zawodach University Rover Challege, gdzie konkurowali z 36 innymi zespołami z całego świata. Zawody polegające na tworzeniu łazików, które mogą później pracować na Marsie, to miejmy nadzieję wstęp do kolejnych kroków, by rozsławić na świecie polskich naukowców.

AGH Space Systems z kolejnym sukcesem – marsjański łazik prosto z Krakowa

W Stanach Zjednoczonych zakończył się doroczny konkurs robotów organizowany przez The Mars Society. University Rover Challenge to ogólnoświatowe zawody, gdzie biorą udział zespoły studentów z całego świata, gdzie na pustyni w stanie Utah symulowane są marsjańskie warunki. Drużyny biorące udział w zawodach mają do wykonania szereg zadań, które mogą przydarzyć się podczas eksploracji Marsa. Zajęcie wysokiego miejsca podczas University Rover Challenge to kolejny sukces na koncie AGH Space Systems, które w ogólnej klasyfikacji utrzymuje się na pierwszej pozycji wśród studenckich zespołów z Europy. Jakie zadania pojawiły się na konkursie? Dobrze opisuje to ogłoszenie, które grupa umieściła w swoich mediach społecznościowych.

Ostatni dzień zawodów był dla nas niezwykle intensywny – odbyły się aż dwie konkurencje: Equipment Servicing Mission oraz Autonomous Expedition Mission. Podczas pierwszej z nich operatorzy za pomocą jedynie wizji z kamer zamontowanych na łaziku musieli obsłużyć panel pełen włączników, przycisków oraz joysticków. Stałym elementem konkurencji jest również przewiezienie i umieszczenie w szufladzie skrzynki, sprawdzające sprawność manipulatora. Na tegoroczne zawody przygotowaliśmy nowy model szybkokliku – elementu montowanego na spodzie chwytaka, zwiększającego precyzję obsługi klawiatury. Z wielką dumą możemy przyznać, że jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu konkurencji – udało nam się uzyskać aż 93 punkty na 100 możliwych! Był to najwyższy wynik spośród wszystkich drużyn!

Fragment z Facebooka AGH Space Systems

Zobacz też: Nowy Jork wygląda jak miasto na Marsie – co się stało?

Łazik o nazwie Kalman przeszedł (właściwie przejechał) długą drogę, a wynik polskich studentów jest godny podziwu. Cóż, nam pozostaje życzyć dalszych sukcesów!

Źródło: AGH Space Systems

Motyw