Nowy Jork

Nowy Jork wygląda jak miasto na Marsie. Wyjaśniamy, co się dzieje

2 minuty czytania
Komentarze

Nowy Jork – a zresztą nie tylko on, a duży obszar Ameryki Północnej przypomina bardziej miasto na powierzchni Marsa, lub Meksyk z amerykańskiego filmu, niż miasto, którym był do tej pory. I nie jest to wcale efekt destrukcyjnego wpływu człowieka na środowisko, a katastrofa naturalna, przez którą zdrowie i życie milionów ludzi jest zagrożone. A wszystko przez to, że oddychanie tam stało się piekielnie trudne. 

Nowy Jork wygląda jak Mars, a życie w nim jest niewiele łatwiejsze

Za całą tą tragedią stoją pożary. A dokładniej kilkaset wielkich pożarów w Kanadzie i USA, które stale roznoszą się z wiatrem. Razem z nim wędrują także tumany gęstego dymu, które zatruwają powietrze na olbrzymim obszarze kontynentu. I chociaż dym teoretycznie nie jest bardziej toksyczny, niż ze zwykłego ogniska, to ludzie nie mogą po prostu się przesunąć, żeby móc normalnie oddychać. 

Zapylenie jest tak duże, że nawet stereotypowy mieszkaniec Krakowa miałby problemy z oddychaniem. Dlatego też władze nakazują chodzenie w maskach przeciwsmogowych, niewychodzenie z domów w miarę możliwości, oraz oczywiście unikania otwierania okien w domach. Sytuacja ta zagraża zdrowiu wszystkich, natomiast osoby z chorobami serca i układu oddechowego są w szczególnie złej sytuacji i u części z nich mowa jest nawet o zagrożeniu życia. Przy okazji też niebo przybrało tam groźny, pomarańczowy kolor. 

Nowy Jork z pomarańczowym niebem

Wbrew dość często pojawiającym się opiniom nie jest to wcale efekt potężnej łuny od pożarów. Wynika on po prostu z interakcji światła słonecznego z drobinkami dymu w powietrzu. Dzieje się tak, ponieważ blokują one krótsze fale światła, a do powierzchni Ziemi dociera tylko to czerwone i pomarańczowe. Jest to szczególnie widoczne rano i wieczorem, kiedy Słońce i tak przybiera czerwonawą barwę. 

Dla porównania tak wygląda panorama Marsa wykonana przez łazik Curiosity. O dziwo w tym wypadku Czerwona Planeta wydaje się być znacznie przyjaźniejszym miejscem do życia, chociaż oczywiście to tylko pozory.

Źródło: YouTube(1), YouTube(2), YouTube(3), YouTube(4) Fot: Fot: Mark Hemmings/Pixabay

Motyw