To pierwsza taka obserwacja w historii NASA. Niezwykłe zjawisko na Uranie uchwycono na zdjęciu

2 minuty czytania
Komentarze

Naukowcy z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA wykorzystali obserwacje mikrofalowe do zarejestrowania polarnego cyklonu na Uranie. Może ta wiadomość nie robi w takiej formie na nikim wrażenia, ale opisywane zjawisko potwierdza pewną hipotezę na temat wszystkich planet w naszym Układzie Słonecznym oraz zmienia postrzeganie Urana przez badaczy.

Tego nie wiedzieliśmy o Uranie

Po raz pierwszy naukowcy mają mocne dowody na istnienie polarnego cyklonu na Uranie. Zbadali fale radiowe emitowane przez planetę nazywaną „lodowym olbrzymem” za pomocą naziemnych teleskopów i wykryli ekstremalne zjawiska pogodowe na biegunie północnym planety. Pod chmurami planety znajduje się stosunkowo ciepłe i suche powietrze, które porusza się ruchem wirowym. Polarny cyklon dostarczył naukowcom wiele informacji na temat właściwości i historii Uranu oraz innych planet w Układzie Słonecznym.

Te obserwacje wiele mówią nam o Uranie. To znacznie bardziej dynamiczny świat, niż mogłoby się wydawać, a nie tylko niebieska, gazowa kula. Pod powierzchnią dzieje się naprawdę wiele (…). Fakt, że wciąż dowiadujemy się tak podstawowych rzeczy o tym, jak działa atmosfera Urana, sprawia, że chcę dowiedzieć się jak najwięcej o tej tajemniczej planecie

– główny autor badania Alex Akins z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.

Zobacz także: Młoda Polka zasiliła szeregi NASA. Każdy z was powinien być dumny z 26-letniej Julii Stankiewicz

Polarny cyklon na Uranie – możesz go zobaczyć na zdjęciu

Obraz u góry artykułu przedstawia trzy zdjęcia planety, wykorzystujące pasma długości fali (odpowiednio od lewej) K, Ka i Q. Jeśli dobrze się przyjrzymy, na każdej widoczna jest jasna kropka po prawej stronie – to właśnie polarny cyklon. Aby podkreślić poszczególne cechy zjawiska, na każdej fotografii zastosowano inną mapę kolorów.

Co na tej podstawie wiemy o innych planetach?

Jak informuje Laboratorium Napędu Odrzutowego, odkrycie potwierdza hipotezę o tym, że wszystkie planety o znacznej atmosferze w naszym Układzie Słonecznym posiadają wiry polarne na biegunach, niezależnie od tego, czy składają się ze skał czy gazu. Według NASA cyklony zostały zidentyfikowane na biegunie każdej planety w Układzie Słonecznym oprócz Merkurego. Ta planeta nie ma istotnej atmosfery.

Na biegunie północnym Urana jest teraz wiosna. W miarę jak będzie zbliżało się lato, astronomowie mają nadzieję zobaczyć jeszcze więcej zmian w jego atmosferze.

Zobacz także: Nowe odkrycie dotyczące wody w Układzie Słonecznym. „Kosmiczne oceany” ukrywały się na widoku

Źródło: NASA

Motyw