Ziemia nie jest płaska

O tym, że Ziemia NIE jest płaska, wiedziano już w starożytnej Grecji. Eksperyment był banalnie prosty

2 minuty czytania
Komentarze

Kiedy w połowie XX wieku wysłaliśmy pierwsze satelity w kosmos, dopiero wtedy mieliśmy absolutną pewność, że Ziemia NIE jest płaska, ma obwód i ten wynosi nieco ponad 40 tysięcy km. Ta informacja nie zrobiłaby jednak wrażenia na starożytnych Grekach, którzy znali ją już 2000 lat wcześniej.

Ziemia nie miała tajemnic przed starożytnymi Grekami. Jak matematyk obliczył jej obwód?

Nasza historia zaczyna się w Asuan, mieście na południu starożytnego Egiptu. Grecki matematyk Erastotenes usłyszał plotkę, jakoby na początku lata, w mieście nie było ani skrawka cienia. Naukowiec udał się więc do Aleksandrii i 21 czerwca postawił patyk, by sprawdzić, czy o godzinie 12 pojawi się cień. Pojawił się jeden, o kącie 7°.

Zobacz też: Najgłupszy eksperyment w historii? Zabrał poziomicę i wsiadł do samolotu, wyszło mu, że Ziemia jest płaska

Erastotenes doszedł więc do wniosku, że jeśli tego samego dnia kij rzuca w Aleksandrii większy cień niż w Asuan, to znaczy, iż Ziemia NIE ma płaskiej powierzchni. Różnica wynosiła 7°, więc znając odległość między Aleksandrią i Asuan, Erastotenes już był w stanie obliczyć obwód Ziemi.

Niestety, nie zrobił tego. Jego działanie ograniczyło się do wynajęcia człowieka, jakiemu powierzył wyjątkowe zadanie. Obliczyć odległość między Aleksandrią i Asuan. Wynik to 5000 stadionów, co przeliczając z greckiej miary na nowoczesne jednostki, daje ok. 800 km.

Późniejsze odkrycia Pitagorasa (ok. rok 500 p.n.e.) i Arystotelesa pokazują, że Erastotenes był o krok od przełomu. Wystarczyło, żeby użył prostej proporcji. Jeżeli różnica w kącie cienia dwóch miast, oddalonych od siebie o 800 km to 7°, to 360° dałoby wynik ok. 40 tysięcy km, czyli przybliżonej wartości obwodu Ziemi!

Zobacz też: Ludzi twierdzących, że Ziemia jest płaska, jest zaskakująco dużo. Oto teorie, w które wierzą

Żeby jednak tego dokonać, Erastotenes musiałby w 100% być pewnym, że Ziemia jest kulą. Niemniej jednak, mając całkiem sprawny mózg i patyk, doszedł w swoich odkryciach zaskakująco daleko. A jakby nie patrzeć, mówimy tu o wydarzeniach sprzed 2200 lat!

źródło: Independent

    Motyw