ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Gallery Go

Google pozbywa się Go z Gallery Go – czyżby kolejna aplikacja szykowała się na cmentarz?

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Nauka

Gallery Go nie jest już Gallery Go, a Gallery. W polskiej wersji mamy teraz Galerii (wcześniej Galeria Go), więc zmiana może być widoczna gołym okiem, choć zapewne z rozwiązania Google nie korzysta tak wiele osób, jak można byłoby przypuszczać. Zmiana nazwy może być zapowiedzią dalszych porządków w aplikacjach Google. W końcu w tym roku mamy pożegnać YouTube Go, więc są duże szanse na to, że Gallery Go jest następne w kolejce.

Gallery Go zmiana nazwy Galerii

Ponad 100 milionów pobrań aplikacji ze sklepu Google Play Store to bardzo dobry wynik. To jednak nieporównywalnie mniej do YouTube Go (ponad 500 milionów pobrań), więc los kolejnej aplikacji Google zdaje się być przesądzony. Zmiana nazwy i pozbycie się członu Go może oznaczać, że kolejna aplikacja giganta może trafić na wirtualny cmentarz. Warto tutaj w ogóle przypomnieć, czym jest Gallery Go. Mówimy tutaj o podstawowej wersji aplikacji, która ma służyć do przechowywania, katalogowania czy nawet obróbki zdjęć. Jednak wersja Go została zaprojektowana z myślą o urządzeniach, które nie mają zbyt dużo mocy, czyli o budżetowych sprzętach. Głównie tych działających na wersjach systemu Android Go, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by z takich aplikacji korzystali także inni użytkownicy.

Oczywiście aplikacje Go nie posiadają wszystkich funkcji, które znany z ich „pełnoprawnych” wersji. Dalej jednak są w pełni użyteczne i dla wielu użytkowników po prostu wygodniejsze. Brak zbędnych „bajerów” może być wartością dodaną. Gallery Go nie obsługiwało może dużych plików, ale do podstawowych zadań nadawało się dobrze. Aplikacja dalej funkcjonuje, ale pod zmienioną nazwą, co jednak może być zapowiedzią nadchodzących zmian. Google lubi robić porządki w swoich aplikacjach, a jeżeli YouTube Go zostało przeznaczone do „ubicia”, to i Gallery Go może spotkać podobny los.

Warto także przypomnieć, że aplikacji Go jest znacznie więcej. Mamy przecież Gmail Go, Maps Go czy nawet Asystent Google Go. Jeżeli Google dalej będzie podążało tym samym schematem, to niewykluczone, że i inne aplikacje zostaną prędzej czy później wygaszone. W przypadku YouTube Go tłumaczono to tym, że z aplikacji korzystało niewielu użytkowników. Zobaczymy, czy w najbliższych miesiącach pożegnamy więc Gallery Go (już samo Gallery).

Źródło: 9to5Google

Sprawdź najnowsze wpisy