Srebrny samochód elektryczny podłączony do stacji ładowania z pomarańczowym przewodem ładowarki.

Stawiają stacje ładowania do elektryków na wsiach. Tak firma argumentuje swoją decyzję

3 minuty czytania
Komentarze

Przedsiębiorstwo Powerdot postanowiło budować stacje ładowania do elektryków w Polsce w miejscach, gdzie nikt nie ma takiego typu pojazdu. Choć ładowarki na wsiach budzą kontrowersje, firma specjalizująca się w takich inwestycjach ma na to mocne argumenty.

Powerdot stawia ładowarki na wsiach

Szary samochód elektryczny ładowany kablem, z napisem "electric" na bocznej stronie pojazdu i widocznym żółtym hamulcem w tle.
Fot. Michał Borowski / Android.com.pl

Powerdot to firma, która specjalizuje się w projektowaniu, budowie i instalacji stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych. Ich głównym celem jest rozwijanie infrastruktury ładowania, aby wspierać rozwój rynku pojazdów elektrycznych oraz promować zrównoważony transport. Marka oferuje różnorodne rozwiązania, w tym szybkie ładowarki oraz stacje ładowania do elektryków w miejscach publicznych i prywatnych, takich jak parkingi, centra handlowe czy miejsca pracy.

Jak podaje Business Insider, w Polsce nowe ładowarki od Powerdot trafiły na parkingi przy sklepach Biedronka, zlokalizowane w małych gminach, których mieszkańcy nie posiadają ani jednego samochodu elektrycznego. Na liście znalazły się takie gminy, jak Natalin, Bochotnica, Lututów czy Drawski Młyn, a zgodnie z danymi Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego (IBRM) Samar, nie było tam zarejestrowanych żadnych pojazdów elektrycznych. Przedstawiciele firmy podkreślają jednak, że choć pomysł wydaje się zaskakujący, strategia jest uzasadniona.

Zawsze pojawia się pytanie, co powinno być pierwsze – infrastruktura ładowania, która zachęci do zakupu aut elektrycznych, czy samochody, które z kolei przyciągną inwestorów do budowy stacji ładowania.

Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny Powerdot w Polsce, cytowany przez Business Insider
stacje ładowania do elektryków Mapa stacji ładowania PowerDot w małych miejscowościach w Polsce, z zaznaczonymi aktywnymi ładowarkami (niebieskie ikony) i ładowarkami wkrótce dostępnymi (szare ikony), oraz liczbami dotyczącymi parku samochodów elektrycznych (X) i nowych rejestracji aut elektrycznych (Y) na koniec 2023 roku i w I-II kwartale 2024 roku.
Stacje ładowania do elektryków w małych miejscowościach. Fot. Powerdot / materiały prasowe

Stacje ładowania do elektryków znajdują się na parkingach Biedronki i, jak podkreśla dyrektor operacyjny sieci sklepów, klienci mogą skorzystać z nich nawet jeśli są tam tylko przejazdem.

Stacje ładowania usytuowane na parkingach Biedronki są dobrze widoczne, co może zachęcić do skorzystania z nich także osoby przebywające w okolicy przejazdem.

Paweł Stolecki, dyrektor operacyjny i członek zarządu sieci Biedronka, cytowany przez Business Insider
Stacje ładowania elBiedronka PowerDot ładowanie
Stacje ładowania do elektryków Powerdot przy marketach Biedronki. Fot. Biedronka / materiały prasowe

Dyrektor Powerdot w Polsce wierzy także, że elektromobilność w naszym kraju się rozwija i niedługo ładowarki będą niezbędne nie tylko w dużych miastach czy przy często uczęszczanych drogach tranzytowych, ale także w mniejszych miejscowościach.

Niezależnie od lokalizacji, inwestycja w stacje ładowania wymaga cierpliwości. Zwrot z kapitału może nastąpić dopiero po kilkunastu latach. Nie każdy inwestor jest gotowy, aby tyle poczekać, my jednak wierzymy, że elektromobilność w Polsce się rozpędza.

Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny Powerdot w Polsce, cytowany przez Business Insider

Infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce

Jak informowaliśmy w styczniu 2024 roku, rząd planuje zainstalować aż 10 tysięcy stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych w ciągu najbliższych lat. Celem jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury, która umożliwi rozwój rynku samochodów elektrycznych w Polsce. Inwestycja ta ma również wspierać cele związane z ochroną środowiska poprzez zmniejszenie emisji spalin.

Pomimo dynamicznego rozwoju, infrastrukturę ładowania w Polsce nadal czeka dużo wyzwań, takich jak dostępność ładowarek na obszarach wiejskich oraz zapewnienie interoperacyjności między różnymi sieciami ładowania. Interesuje cię elektromobilność? Sprawdź, jaki najtańszy samochód elektryczny warto wybrać.

Niezależnie od tego, czy preferujecie auta elektryczne, czy spalinowe, przyda wam się znajomość kontrolek w samochodzie oraz taryfikatora mandatów.

Źródło: Business Insider, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Kasto / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw