Dwóch policjantów w odblaskowych kamizelkach przeprowadza kontrolę prędkości przy użyciu radaru drogowego na polskiej drodze.
LINKI AFILIACYJNE

Aplikacja, którą powinien mieć każdy kierowca. To tajna broń policjantów z drogówki

4 minuty czytania
Komentarze

Przepisy drogowe warto znać… ale to wcale nie oznacza, że musisz uczyć się na pamięć kodeksu. Teraz są łatwiejsze sposoby, aby wszystko mieć w jednym miejscu i w dodatku, dosłownie – na wyciągnięcie ręki. Co więcej, to narzędzie jest stworzone i używane przez policjantów, więc o pomyłkach nie ma mowy. To chyba najlepsza aplikacja dla kierowców na sytuacje, w których chce wiedzieć nie tylko to, jakie obowiązki, ale i prawa mamy na drodze lub podczas kontroli.

Ta aplikacja to must-have dla kierowców

Policjant w odblaskowej kamizelce i z czapką policyjną mierzy prędkość przy użyciu radaru na drodze.
Fot. Polska Policja / materiały prasowe

Jeśli kiedykolwiek przy rodzinnym stole wybuchła awantura dotycząca przepisów drogowych, wartości mandatów czy tego, ile dane wykroczenie może zabrać nam punktów karnych, mamy wspaniałe narzędzie, które rozwiąże wszystkie spory. Skarbnica wiedzy może pomóc nam w razie jakichkolwiek wątpliwości, jeśli będziemy świadkami lub uczestnikami zdarzenia na drodze. Oczywiście jest to pomoc jedynie informacyjna, ale wiecie, jak to jest – lepiej znać swoje prawa.

O czym mowa? O specjalnej aplikacji TaPo24, której nazwa odnosi się do Taryfikatora Policyjnego. Dzięki niej w jednym miejscu znajdziemy wszystkie przepisy ruchu drogowego, a także aktualne informacje na wiele różnych pokrewnych tematów. Program jest dostępny jedynie na system Android i pobierzemy go za darmo ze sklepu Google Play.

Jak działa TaPo24?

Aplikacja TaPo24 ma na celu ułatwienie pracy policjantom ruchu drogowego oraz kierowcom. Zawiera taryfikator, który opisuje kary obowiązujące zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Można powiedzieć, że policjanci stworzyli dla siebie narzędzie, które może być przydatne w razie kontroli policyjnej. Dzięki temu funkcjonariusze mają szybki dostęp do aktualnych przepisów, co ułatwia im pracę na co dzień. Ale dlaczego „stworzyli dla siebie” narzędzie? Ponieważ, jak czytamy w Gazecie Policyjnej, autorami aplikacji są właśnie mundurowi – st. sierż. Jakub Drzymała i sierż. szt. Damian Wieszołek.

Prywatnie interesuję się elektroniką i programowaniem, postanowiłem zaprojektować narzędzie, które usystematyzuje informacje i będzie dostępne wszędzie tam, gdzie policjant mógłby ich potrzebować.

St. sierż. Jakub Drzymała, cytowany przez Gazetę Policyjną

Zależy nam, by policjant używający aplikacji nie musiał wyłączać wyskakujących okienek reklamowych, dlatego w aplikacji nie ma reklam. Pracujemy nad TaPo24 i w portalach społecznościowych pro bono.

Sierż. szt. Damian Wieszołek, cytowany przez Gazetę Policyjną

Dane zawarte w TaPo24 to nie tylko zbiór przepisów i ustaw dotyczących ruchu drogowego, ale również regulacji związanych z kontrolą alkoholu w organizmie, ochrony zwierząt, a nawet przeciwdziałania narkomanii. Oprócz tego aplikacja ma również moduły zawierające informacje z Kodeksu Wykroczeń, Ustawy o transporcie drogowym, Ustawy o Policji, Kodeksu Karnego i wiele innych. Możesz je sprawdzić tutaj.

Nie tylko dla policjantów

Chociaż na pierwszy rzut oka aplikacja wygląda jak skierowana jedynie do mundurowych, nie ma żadnych ograniczeń, żeby korzystali z niej także kierowcy. W końcu warto znać przepisy, szczególnie że dostęp do nich jest prostszy niż zwykle. Zawsze w razie wątpliwości możemy dopytać, dlaczego uzyskujemy taka wysokość mandatu, skoro oficjalny kodeks informuje inaczej. Choć nikomu tego nie życzymy, z TaPo24 można szybko sprawdzić obowiązujące kary za różne wykroczenia, co może być pomocne w sytuacjach konfrontacji z organami ścigania. Warto znać swoje prawa i tym samym chronić samego siebie oraz zwiększać swoje bezpieczeństwo. Działa to także w kwestiach cyberbezpieczeństwa, gdzie korzystając z VPN-ów i antywirusów, chronimy swoje dane i mamy większe szanse na to, by nie dać się oszukać.

Aplikacja doczekała się także swojego konta na Patronite, gdzie można wspierać jej rozwój.

Skoro czytasz o aplikacji dla kierowców, z pewnością zainteresuje cię także, jak sprawdzić, czy fotoradar zrobił zdjęcie, a także, gdzie jest najwięcej fotoradarów. Polecamy również nasze teksty o poszczególnych modelach samochodów, takich jak Mazda CX 80.

Źródło: Tapo24, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Policja / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw