Stacja ładowania pojazdów elektrycznych z wieloma ładowarkami i szafką na ładowarki, hulajnoga elektryczna zaparkowana obok, w tle parking i budynek z napisem "PARK LINIANKA ejście".
LINKI AFILIACYJNE

Stacje ładowania elektryków w Polsce rosną jak grzyby po deszczu. Zaraz pęknie magiczna bariera

3 minuty czytania
Komentarze

Stacje ładowania dla samochodów elektrycznych są niezbędne do tego, aby elektromobilność w Polsce wciąż mogła się rozwijać. W związku z tym nie powinno nas dziwić, że już wkrótce infrastruktura w naszym kraju zbliży się do liczby dziesięciu tysięcy punktów ładowania.

Stacje ładowania dla samochodów elektrycznych w Polsce – wkrótce będzie ich już 10 tysięcy

Stacje ładowania dla samochodów elektrycznych w Polsce. Młody mężczyzna w eleganckiej marynarce siedzący na motocyklu, z ciężarówką w tle.
Fot. Powerdot / materiały prasowe

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez firmę Powerdot – na przełomie 2024 i 2025 roku w Polsce możemy doczekać łącznie dziesięciu tysięcy ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych. Jest to o tyle ciekawe, ponieważ pod koniec ubiegłego roku było ich jeszcze 5,9 tysiąca (37% więcej niż pod koniec roku 2022). Mnożenie się stacji ładowania jest związanie nie tylko z popularyzacją elektromobilności, ale również potężnymi inwestycjami w ten sektor rynku.

Firma Powerdot jest obecnie w trakcie budowy około 1500 punktów ładowania. Wszystko to w ramach inwestycji realizowanych we współpracy z Biedronką, parkami handlowymi, stacjami benzynowymi czy franczyzobiorcami sieci detalicznych (np. sieć Intermarche). Naturalnie boom inwestycyjny widać nie tylko po poczynaniach Powerdot, ale również innych firm z branży dostawców usług ładowania.

Masa inwestycji realizowanych w całej Polsce przez Powerdot oraz innych operatorów jest obecnie w fazie oczekiwania na decyzje spółek energetycznych odnośnie budowy przyłącza, bądź oczekiwania na odbiór już zbudowanych stacji przez Urząd Dozoru Technicznego. Gros z tych inwestycji nie jest jeszcze widocznych, bo trwają procedury formalne, ale pod koniec 2024 i na początku 2025 zobaczymy w Polsce prawdziwy wysyp punktów ładowania.

Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny Powerdot w Polsce

Zobacz też: Tesla w trybie autopilota, za kółkiem kierowca z Apple Vision Pro. Futurystyczną jazdę… przerwała policja

Więcej ładowarek to lepsza elektromobilność

Polska nieuchronnie zbliża się w kierunku naprawdę pokaźnej liczby punktów ładowania, co z pewnością cieszy wszystkich sympatyków elektromobilności. W końcu oznacza to nie tylko popularyzację tej technologii, ale również zwiększenie komfortu podróży przy okazji przemierzania całego kraju w samochodzie elektrycznym.

Jeśli interesujecie się motoryzacją, już teraz odsyłam do naszego zestawienia z najlepszymi uchwytami na telefon do samochodu. Z kolei w sytuacji, gdy preferujecie inne gadżety – w grę wchodzi również ranking transmiterów Bluetooth. Nie zapomnijcie również sprawdzić, co oznaczają kontrolki w samochodzie.

Źródło: Informacja prasowa. Zdjęcie otwierające: Powerdot / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.