Tesla Cybetruck zaparkowana w hangarze, auto pokazane od frontu
LINKI AFILIACYJNE

Tesla pozwana za toksyczne odpady. Elon Musk, aby uniknąć procesu, od razu poszedł na ugodę

2 minuty czytania
Komentarze

Tesla to jeden z najpopularniejszych producentów samochodów elektrycznych. O firmie znowu zrobiło się głośno, ale tym razem powodem nie jest nowa wersja auta czy przełomowa technologia. Korporacja została pozwana za niebezpieczne składowanie toksycznych odpadów.

Tesla pozwana za zanieczyszczanie środowiska

Białe i czarne auto marki Tesla zaparkowane na betonowym parkingu, w tle skaliste wzgórza i słupy wysokiego napięcia.
Fot. Kamil Marek / Android.com.pl

Pozew został złożony przez prokuratorów okręgowych z 25 hrabstw Kalifornii i dotyczył zarzutów o zanieczyszczanie środowiska toksycznymi odpadami. Proces został zainicjowany na skutek sześcioletniego dochodzenia, które ujawniło nielegalne wyrzucanie niebezpiecznych komponentów samochodowych. Tesla została posądzona o nieodpowiednie usuwanie materiałów takich jak akumulatory kwasowo-ołowiowe, farby, płyny hamulcowe, czy płyny chłodnicze. Pozew dotyczył zakładów produkcyjnych i serwisowych Tesli na terenie stanu Kalifornia.

Błyskawiczna odpowiedź producenta aut

Samochód elektryczny, elektryk tesla na tle salonu Tesla z wyraźnie widocznym logotypem firmy.
Fot. ifeelstock / Depositphtotos

Na odpowiedź firmy Elona Muska, nie trzeba było długo czekać. Zaledwie dwa dni po złożeniu pozwu doszło do zawarcia ugody. Tesla zgodziła się zapłacić grzywnę w wysokości 1,5 miliona dolarów, z czego 1,3 miliona dolarów stanowi kary cywilne, a 200 tysięcy dolarów ma pokryć koszty dochodzenia. Producent pojazdów elektrycznych zobowiązał się do przestrzegania pięcioletniego nakazu sądowego, który ma zapobiegać działaniom szkodzącym środowisku. Nakaz wymaga szkolenia pracowników i zatrudnienia strony trzeciej do przeprowadzania corocznych audytów odpadów, w co dziesiątym obiekcie przez kolejne pięć lat.

Zanieczyszczanie środowiska należy potępiać, natomiast warto pochwalić czas, w jakim Tesla zareagowała. Tak sprawna odpowiedź podkreśla gotowość producenta do współpracy i rozwiązania kwestii związanych z zarządzaniem toksycznymi odpadami. Prawdopodobnie ekologia nie była jednak głównym motywem. Szybkie działanie było podyktowane ograniczeniem potencjalnych szkód wynikających z głośnej afery. Zawarta ugoda stanowi przypomnienie dla sektora technologicznego, że innowacje muszą iść w parze z odpowiedzialnością ekologiczną. Jest to szczególnie ważne przy wykorzystaniu i utylizacji pojemnych akumulatorów.

Jeśli chcesz zadbać o baterię w swoim smartfonie, warto wybrać najlepszy powerbank. Polecane modele znajdziesz u naszego partnera.

Źródło: techchurch, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Tesla / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw