Ikona aplikacji Google Maps na ekranie smartfona z widocznymi ikonami innych aplikacji w tle.
LINKI AFILIACYJNE

Jedna z najciekawszych funkcji Google Maps. Pomiary jeszcze nigdy nie były tak dokładne

4 minuty czytania
Komentarze

Google Maps w swoim zanadrzu ma wiele ukrytych funkcji. Oprócz możliwości spacerowania po budynkach oraz tworzenia własnych map w tym gronie warto także wyróżnić dokładny i szybki pomiar odległości między dwoma punktami. Jeśli myśleliście, że znacie narzędzie od giganta z Mountain View jak własną kieszeń – warto zweryfikować swoją wiedzę.

Znasz Google Maps od podszewki? Narzędzie wciąż ma kilka „ukrytych funkcji”

Logo Google Maps z charakterystycznym znacznikiem lokalizacji w kolorach Google na białym tle.
Fot. Google Maps

Wszyscy wiemy, że Google Maps to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi dostępnych w całej sferze internatu. Dzięki aplikacji od popularnego przedsiębiorstwa w mgnieniu oka możemy przenieść się do gorącej Hiszpanii czy też na australijskie stepy. Z bardziej przyziemnych opcji – mapy od Google’a dają również możliwość tworzenia tras przejazdu lub spaceru pomiędzy punktami „A” oraz „B”.

Naturalnie z tej funkcji na pewno korzystał każdy z nas, jednak co jeśli chcielibyśmy sprawdzić, jaka odległość dzieli dwa wyznaczone punkty w linii prostej? W tym miejscu swoją pomoc oferuje opcja linijki, która została skrzętnie ukryta przez twórców Google Maps. Jednakże, od czego są internetowe poradniki!

Mierzenie odległości na mapie Google Maps – poradnik

W przypadku desktopowej wersji Google Maps, aby zmierzyć odległość pomiędzy dwoma punktami, trzeba kliknąć prawy przycisk myszy (w określonej lokacji), a następnie wybrać ostatnią opcję – „Zmierz odległość”. Wówczas w wybranym miejscu pojawi się znacznik, który jednak bez problemu można przesunąć, przeciągając go lewym klawiszem myszy w wybrane miejsce.

Kolejne kroki są wyjątkowo intuicyjne – klikamy na interesujące nas miejsce (lub miejsca), a na dole ekranu pojawia się dokładna informacja dotycząca dystansu dzielącego początek oraz koniec linii. Co więcej, jeśli stworzymy przynajmniej trzy punkty, a następnie zamkniemy je w figurze geometrycznej – Google Maps obliczy jej całkowitą powierzchnię.

Ta opcja jest niezwykle przydatna na przykład, gdy chcemy zmierzyć dystans pomiędzy brzegami jeziora lub między początkiem a końcem ulicy. Z kolei funkcja obliczania powierzchni może posłużyć osobom, które mają zamiar kupić czy też sprzedać działkę.

Aby poradnik był kompletny, warto również wspomnieć o mierzeniu odległości w Google Maps na telefonie. W tym przypadku całość zamyka się w trzech krokach – kliknięciu na interesujący nas punkt startowy, wybraniu opcji „Zmierz odległość” oraz przeciąganiu linii w dowolne miejsce, dodając przy tym kolejne punkty białym plusem na niebieskim tle w prawym dolnym rogu ekranu.

Niestety urządzenia mobilne nie przedstawiają informacji dotyczących całkowitej powierzchni pola stworzonego przy użyciu funkcji mierzenia odległości. Co więcej, korzystając z myszy dużo łatwiej i precyzyjniej wskażecie konkretne punkty na mapie. Tym samym w wypadku tej ukrytej opcji desktopowa wersja Google Maps sprawuje się znacznie lepiej

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o ukrytej funkcji Google Maps?

Zawieszka z logo Google i napisem "review us on Google" na drzwiach sklepu z rozmytym tłem przedstawiającym miejsce publiczne.
Fot. Google

Mapy od Google’a oferują mnóstwo ciekawych opcji i funkcji, więc nie powinno nas dziwić, że część ludzi korzysta z nich jak z interaktywnej zabawki. W końcu przeglądając fragmenty naszego globu, dosyć łatwo zainteresować się kolejnymi miejscami i kulturami lub też najzwyczajniej w świecie wybrać wakacyjny cel podróży.

W związku z tym, jeśli chcielibyście dokładnie dowiedzieć się, jaka odległość w linii prostej dzieli wasz dom od kurortu, w którym zawitacie już za kilka tygodni – powyższy poradnik powinien rozwiać wszelkie wątpliwości. Tymczasem, jeśli znaliście już tę opcję map od Google’a, pozwólcie, że w ramach zgłębiania tajników i ukrytych funkcji, odeślę was do naszego artykułu poświęconego innej usłudze od giganta z Mountain View. Mowa tu o rozszerzeniach do Google Chrome.

Źródło: opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: fot. Brett Jordan / Pexels

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw