hulajnoga elektryczna

Wzięli się na poważnie za hulajnogi elektryczne. To ma być koniec walających się po chodnikach pojazdów

2 minuty czytania
Komentarze

Hulajnogi elektryczne to wygodny środek transportu, szczególnie w dużych miastach. Niestety bezmyślność niektórych użytkowników tego typu pojazdów sprawia, że są one problemem dla kierowców samochodów oraz pieszych. Wrocławska Straż Miejska zajęła się tą sprawą. Niektóre hulajnogi zostały odholowane.

Hulajnogi elektryczne odholowane na koszt właściciela

Pozostawione w przypadkowych miejscach elektryczne hulajnogi potrafią być zmorą w miastach. Dostrzeżono to choćby w Paryżu, gdzie m.in. z tego powodu zakazano hulajnóg wypożyczanych na minuty. We Wrocławiu elektrycznymi jednośladami wciąż można jeździć, jednak trzeba mieć na uwadze, że lokalne służby zwracają uwagę na wspomniane pojazdy.

Wrocławska Straż Miejska opublikowała serię zdjęć pokazujących nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi elektryczne. W niektórych przypadkach trudno nawet mówić o parkowaniu, bo jednoślady leżą przewrócone na środku chodnika.

Hulajnogi – porzucone gdzie popadnie, straszą przechodniów, utrudniają ruch, szpecą okolicę, blokują chodniki, ścieżki rowerowe i miejsca parkingowe. Część z nich zgodnie z przepisami została odholowana przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej Wrocławia, na koszt właściciela.

– ogłosiła Wrocławska Straż Miejska.
fot. Straż Miejska we Wrocławiu

Straż Miejska przypomniała też, że hulajnoga elektryczna powinna być parkowana w miejscu do tego przeznaczonym. Jeśli takiego miejsca nie ma, można zostawić pojazd jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, przy zachowaniu wymogu, że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m. Jak informuje Straż Miejska, urządzenia pozostawione w miejscu obowiązywania znaku zakaz zatrzymywania (B-36) z tabliczką informującą o odholowaniu na koszt właściciela (T-24) będą usunięte.

Użytkownicy elektrycznych hulajnóg powinni też pamiętać o innych przepisach, które ich obowiązują. Nieznajomość lub świadome ignorowanie takich reguł może skończyć się wysokim mandatem. W ostatnim czasie informowaliśmy o ukaranych pijanych kierujących elektrycznymi hulajnogami oraz o mandatach za przekroczenie prędkości.

Alternatywa dla miejskich hulajnóg to własny jednoślad. Sprawdźcie, jaką elektryczną hulajnogę wybrać.

źródło: Straż Miejska we Wrocławiu, fot. Depositphotos/vladipas

Motyw