Izera wciąż bez fabryki

Samochód Izera zmieni wygląd. Jest nowa umowa… a fabryki jak nie było, tak dalej nie ma

2 minuty czytania
Komentarze

ElectroMobility Poland, spółka odpowiedzialna za powstanie polskiego samochodu elektrycznego Izera, zapowiedziała współpracę z kolejną marką. Tym razem padło na Włochów i znaną firmę Pininfarina, która nakreśli stylistykę i wygląd Izery.

Izera z Pininfariną. Nowa współpraca

Izera las

We współpracy dokładniej chodzi o stylistykę nie tylko nadwozia, ale też wnętrza trzech modeli polskiej marki: SUV-a, hatchbacka i kombi. Projekt będzie dotyczył także HMI, czyli Human Machine Interface. Współpracę ogłoszono w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.

EMP współpracuje z biurem stylistycznym Pininfarina nad projektem stylistyki gamy modelowej polskiej marki samochodów elektrycznych Izera.

Cytat z komunikatu prasowego przesłanego PAP

Jak mówi Łukasz Maliczenko z EMP, to kolejny ważny krok do produkcji Izery.

Jako nowa marka musimy szukać swoich przewag na bardzo konkurencyjnym rynku, a ponadczasowy, atrakcyjny design ma być jedną z cech, które wyróżnią Izerę.

powiedział Łukasz Maliczenko dla PAP

Warto wspomnieć, że to niejedyna współpraca, którą podjęło ElectroMobility Poland w sprawie wyprodukowania Izery. Za część techniczną odpowiedzialna jest chińska firma Geely, która będzie dostarczać platformę pod samochody elektryczne zgodnie z umową z listopada 2022 roku.

Wszystko mamy. O czymś zapomnieliśmy?

izera

Zdaje się, że ElectroMobility Poland ma już wszystko, by Izera faktycznie mogła powstać: projekt stylistyczny, platformę, zaplecze finansowe od państwa i sztab ludzi. Brakuje jednego: fabryki.

Zapowiedziana lokalizacja znajdzie się w Jaworznie (wbrew pozorom, nie w Górach Izerskich), a budowa jest na etapie… zerowym. Nie wbito jeszcze ani jednej łopaty.

EMP podaje, że etap prac nad fabryką postępuje, obecnie projekt jest u Inspektora pracującego nad projektem budowlanym i odpowiednimi zgodami. Budowa ma się rozpocząć na początku przyszłego roku.

Wraz z dostawcą platformy potwierdziliśmy zgodność projektu koncepcyjnego z wymogami technologicznymi linii produkcyjnych i obecnie spółka rozpoczyna prace nad szczegółową certyfikacją urządzeń i linii produkcyjnych dla trzech zakładów: spawalni, lakierni i montażu.

komunikat prasowy EMP dla PAP

EMP stawia też na lokalnych dostawców części i komponentów i stara się skonstruować łańcuchy dostaw. Prowadzą także rekrutacje na stanowiska IT i inżynierię produktu.

Na ten moment dostajemy coraz więcej konkretów, jednak ciężko jest przymknąć oko na absolutny brak namacalnych podstaw do powstania Izery, czyli na brak fabryki. Być może jednak sytuacja faktycznie zmieni się na początku przyszłego roku i będziemy mogli na własne oczy zobaczyć samochody już niebawem?

Motyw