Prawo Jazdy dostępne

Yanosik ostrzega – będziesz musiał wymienić prawo jazdy. Państwo każe ci także za to zapłacić

2 minuty czytania
Komentarze

Od dłuższego czasu kierowcy otrzymujący prawo jazdy zyskują datę ważności na 15 lat. Termin może być też krótszy, w zależności od problemów zdrowotnych kierowcy. Oczywiste jest, że po upłynięciu tego czasu dokument będzie należało wymienić na nowy. To jednak nie wszystko… o czym w ostatnim wpisie przypomina Yanosik, odpowiedzialny za jedną z najpopularniejszych w Polsce aplikacji dla kierowców.

Yanosik ostrzega kierowców, że wszyscy, którzy dostali swoje uprawnienia przed 2013 rokiem i mają dokument bezterminowy, do 2028 roku będą musieli go zmienić. Oczywiście na koszt własny.

Prawo jazdy traci ważność. Kto musi wymieniać i jakim kosztem?

prawo jazdy

Po upływie 15 lat (lub mniej, w zależności od wystawionej opinii lekarza) od momentu wprowadzenia przepisu lub od momentu otrzymania prawa jazdy, każdy kierowca bez wyjątku będzie musiał udać się do urzędu po wydanie nowego dokumentu. Przepisy zakładają, że wszystkie dokumenty do 2033 roku będą miały już określony dokładny czas ważności.

Sam proces nie będzie specjalnie trudny, ale należy liczyć się z uregulowaniem koniecznych opłat. W przypadku bezterminowego prawa jazdy na kategorię AM, A1, A2, A, B1, B, B+E oraz T nie będziecie musieli dostarczać kolejnego zaświadczenia lekarskiego.

Sam wniosek można złożyć na portalu ePUAP. Formularz łatwo pobrać ze strony internetowej gov.pl, a do kompletnego wniosku potrzebne będzie również potwierdzenie wniesienia wpłaty, aktualne zdjęcie, dowód osobisty lub paszport (lub karta pobytu w przypadku cudzoziemców), orzeczenie lekarskie (jeśli wymagane) oraz oryginał prawa jazdy.

Prawo jazdy należy wymienić ze względu na powyższe przepisy, ale nie tylko. Obowiązek dotyczy także osób, których dotknęła sytuacja:

  • Zmiany nazwiska;
  • Zagubienia dokumentu;
  • Upłynięcia terminu konkretnej kategorii prawa jazdy.

Nie musicie wypełniać wniosku i zmieniać dokumentu, jeśli zmieniliście swoje miejsce zamieszkania. Adres na prawie jazdy może pozostać stary, ponieważ w 2019 roku całkowicie zniknął on ze wzoru nowego dokumentu i nie jest wymagany.

Opłata za cały proces ma wynieść 100 złotych i 50 groszy. Dodatkowo, jeśli konieczne jest dostarczenie orzeczenia lekarskiego, czeka was kolejny wydatek wysokości 200 złotych. Opłata za proces wymiany dokonywana może być w kasie urzędu lub przelewem.

Motyw