Z danych opublikowanych przez dział Kancelarii Premiera odpowiedzialny za cyfryzację wynika, że co ósmy kierowca w Polsce ma mPrawo Jazdy. Przypominamy, czym jest ten dokument i w jaki sposób można go zdobyć.

mPrawo jazdy ma co ósmy kierowca — jak je pobrać?

22 038 598 osób w Polsce posiada uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, jednak tylko 2 870 478 ma mPrawoJazdy. Tylko, bo oznacza to, że na ośmiu kierowców tylko jeden posiada cyfrowy dokument. Z drugiej strony oznacza to, że z mPrawa Jazdy korzysta większość użytkowników aplikacji mObywatel — prawie 60%.

Żeby móc korzystać z mPrawa Jazdy, trzeba posiadać tradycyjne Prawo Jazdy. Cyfrowa wersja dokumentu to jedynie odzwierciedlenie danych znajdujących się w Centralnej Ewidencji Kierowców i na plastikowym dokumencie. mPrawo Jazdy można aktywować w aplikacji mObywatel.

Od 5 grudnia 2020 roku kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie Prawa Jazdy. Po co więc dokument w cyfrowej wersji? mPrawo Jazdy może być przydatne przy wypożyczaniu samochodu, potwierdzaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów, przy zakupie ubezpieczenia, podczas kontroli drogowej lub podczas kolizji, kiedy okazujemy uprawnienia innemu kierowcy bez wzywania policji – mówi minister Adam Andruszkiewicz.

Czytaj także: Nowy interfejs w Play NOW TV BOX — zobaczcie, jak wygląda

W aplikacji mObywatel czekają również inne moduły dla kierowców. To mPojazd (odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu) oraz licznik punktów karnych.

źródło: KPRM

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.