ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
BMW rezygnuje z dotykowych ekranów

BMW pozbywa się ekranów dotykowych w niektórych samochodach – praktycznie nie ma wyjścia

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Motoryzacja

BMW usuwa funkcję ekranu dotykowego z systemów infotainment w niektórych swoich pojazdach z powodu trwającego niedoboru chipów. Modele, których to dotyczy, nadal będą wyposażone w system infotainment, ale nawigacja będzie odbywać się za pomocą kontrolera iDrive umieszczonego na konsoli środkowej. To oznacza, że układy odpowiedzialne za panel dotykowy są jeszcze mniej dostępne, niż do tej pory, co może odbić się także na rynku smartfonów. I o ile tu rezygnowanie z dotyku raczej nam nie grozi, to ceny urządzeń i ich dostępność mogą pójść w górę.

BMW rezygnuje z dotykowych ekranów

BMW rezygnuje z dotykowych ekranów
Zamiast dotyku…

Wiadomość o zmianie pojawiła się najpierw na forum entuzjastów BMW Bimmerfest. Według oryginalnego posta zmiany dotkną następujące modele:

  • G20 Seria 3
  • G22 / G23 Seria 4 coupe i kabriolety
  • G26 Seria 4 Gran Coupe (z wyłączeniem i4)
  • G29 Z4
  • G05 / G06 / G07 (wszystkie warianty)

Modele dotknięte problemem będą nosić kod opcji 6UY, co oznacza usunięcie ekranu dotykowego. Dodatkowo kupujący będą musieli podpisać formularz potwierdzający brakującą funkcję. Warto tu dodać, że nie jest to kwestia szukania oszczędności przez BMW. Firma zamierza obniżyć cenę każdego z tych modeli o 500 dolarów w ramach rekompensaty. 

Zobacz też: [Recenzja] Xiaomi Pad 5 – Twój kolejny tablet z Androidem

Decyzja ta była wynikiem problemów z łańcuchem dostaw w całej branży, które mają wpływ na producentów samochodów na całym świecie i powodując ograniczenia w dostępności niektórych funkcji lub opcji. Warto przy tym pamiętać, że rynek motoryzacyjny pod względem części elektronicznych niewiele odbiega obecnie od rynku smartfonów i problemy w dostępności niektórych układów mogą się odbijać na obydwu — wydawałoby się tak różnych gałęziach rynku.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy