Kontynuując nasz cykl poświęcony wyjątkowo udanym, rodzimym produkcjom, dziś bierzemy na warsztat najlepsze polskie gry RPG. Choć ilość gier z tego gatunku stworzonych przez Polaków nie zwala z nóg, to jakość niektórych z nich sprawia, że nie sposób przejść obok tych tytułów obojętnie.

Czytasz „polskie gry RPG”, myślisz „Wiedźmin”

polskie gry rpg - wiedźmin

Miejsce dla gier z serii o Wiedźminie było w tym zestawieniu oczywiste, dokonajmy więc tej formalność już na samym początku. Pierwszy Wiedźmin został wydany przez CD Projekt RED w 2007 roku i osiągnął wielki sukces. Gra była osadzona w świecie znanym z powieści Andrzeja Sapkowskiego, jednak jej akcja toczyła się w czasach po zakończeniu akcji książki. Wcielając się w Geralta, mogliśmy eksplorować półotwarty świat, podążając za głównym wątkiem fabularnym, ale także wykonując liczne misje poboczne. Gracz podczas rozgrywki często sam musiał zdecydować, którą drogą pójdzie – na porządku dziennym były dylematy moralne i pytania, co zrobić, gdy obydwa wyjścia są równorzędne. Gry z serii o Wiedźminie oprócz wielkiego sukcesu w kraju przyniosły też sławę studiu CD Projekt RED poza granicami Polski.

Magowie, wojownicy i nieprawdopodobna historia w tle, czyli Lords of the Fallen

polskie gry rpg - lords of the fallen

Ta gra pokazała, że Polacy i Niemcy, zamiast rywalizować, powinni częściej współpracować. W 2014 roku mogliśmy przekonać się, jakie efekty przyniosła kooperacja CI Games ze studiem Deck13. Uruchamiając Lords of the Fallen, gracz przenosił się do starożytnej krainy, niegdyś rządzonej przez boga-tyrana. Ludzkości udało się go zabić tysiące lat temu, a teraz podzieliła się na różne frakcje. W rozgrywce przybieramy postać maga, wojownika lub skrytobójcy. Zależnie od metody, jaką pokonamy przeciwnika, zdobędziemy po nim czar lub zbroję.

Two Worlds – dzieło z Małopolski

polskie gry rpg - two worlds

W 2007 roku krakowskie studio Reality Pump wydało grę Two Worlds. Losy świata zmieniły się, gdy hordy Orków straciły swojego przywódcę. Był nim bóg wojny, Aziraal, którego pokonano podczas bitwy. Pomiędzy hordami a cywilizowanymi rasami funkcjonował pokój, który jednak jest bliski końca. Poszczególne frakcje wpadają bowiem na trop miejsca pochówku Aziraala, które jest ukrywane przez pozostałych bogów. Pojawia się niebezpieczeństwo krucjaty Orków, wściekłych za śmierć swojego boga i niewyjaśnione konsekwencje jego pochowania. Gracze docenili Two Worlds za bogatą oprawę graficzną oraz nieliniowy tryb gry. Wśród zalet produkcji wymieniano także to, że wirtualny świat na bieżąco reagował na poczynania gracza. Gra doczekała się kontynuacji. W wydanej trzy lata po pierwowzorze Two Worlds II mamy okazję ponownie przenieść się do fantastycznego świata, który tym razem skrywa inną, równie mroczną historię.

Czytaj także: Najlepsze polskie gry akcji w historii

Przywróćmy potęgę miastu, czyli Regalia: Of Men and Monarchs

polskie gry rpg - regalia

Najnowsza gra w całym zestawieniu. Ukazała się zaledwie 2 lata temu i jest dostępna zarówno w wersji na PC, jak i na PS4, Nintendo Switch, Xbox One oraz PlayStation Vita. Jej akcja toczy się w świecie fantasy, w którym, o dziwo, od lat panuje pokój. Naszym bohaterem jest Kay Loren, młody szlachcic. Ojciec tuż przed śmiercią opowiada mu o dalekiej krainie, która według prawa należy do jego rodu. Po pogrzebie ojca Kay wraz z siostrami oraz rycerzem decydują się odzyskać władzę nad oddalonymi terenami. Kiedy jednak bohaterowie docierają do regionu, o którym wspominał ojciec, okazuje się, że jest on w zupełnej ruinie. Jako gracze, musimy przywrócić okolicy dawną świetność oraz rozwiązać zagadkę związaną z przyczynami spustoszenia tych terenów.

Na rozwój fabuły wpływają nasze interakcje z napotkanymi bohaterami gry, którzy posiadają unikalne biografie i zdolności. W celu skutecznej realizacji zadań, które czekają na nas w grze, musimy powołać własną drużynę, werbując do niej członków. Podejmowane przez nas decyzje będą miały duży wpływ na dalszą część rozgrywki. Musimy przewidywać zatem konsekwencje swoich poczynań i domyśleć się, z kim warto porozmawiać oraz kogo zaprosić do miasta.

Polskie gry RPG – nieliczne, ale dobre

Choć polskich gier z gatunku RPG na rynku jest niewiele, pojedyncze tytuły wyjątkowo się nam udały. Mowa tutaj, chociażby o Wiedźminie czy Two Worlds oraz o kontynuacjach tych produkcji.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.