Logo aplikacji Duolingo

Masowe zwolnienia w Duolingo. AI zastępuje ludzi

3 minuty czytania
Komentarze

Moment, w którym pracodawca zwalnia swojego pracownika, rzadko kiedy należy do najprzyjemniejszych. Coś o tym wiedzą szefowie Duolingo, którzy zlecili masową redukcję etatów w firmie. Łącznie z pracą pożegnało się 10% wszystkich osób zatrudnionych w popularnym portalu do przyswajania wiedzy.

Duolingo rozstaje się z pracownikami – to sprawka sztucznej inteligencji

Ikona aplikacji Duolingo z zieloną sową na wyświetlaczu smartfona, w otoczeniu innych ikon aplikacji.
Fot. opturadesign / Depositphotos

Duolingo na przestrzeni ostatnich lat ewoluowało z prostej aplikacji do nauki między innymi języka angielskiego w potężną firmy, która zatrudnia setki osób. Niestety dla części z nich – pod koniec 2023 roku doszło do masowych zwolnień. Zgodnie z informacjami podanymi przez CNN, około 10% pracowników kontraktowych pożegnało się z posadami w Duolingo. Co w tym wszystkim najważniejsze – takie decyzje zostały podyktowane rozwojem sztucznej inteligencji, która najzwyczajniej w świecie sama może generować nowe treści.

Podkreślmy, że aplikacja dziennie obsługuje ponad 24,2 miliona aktywnych użytkowników na całym świecie, a ponadto subskrypcje z płatnymi kursami wykupiło już 5,8 miliona osób. Tak potężny ruch spowodował, że władze Duolingo zdecydowały się rozstać z częścią pracowników, zastępując ich sztuczną inteligencją. Co ważne, redukcja etatów nie dotyczy pracowników pełnoetatowych. Pomimo tego w internecie łatwo wychwycić komentarze potępiające decyzję Duolingo oraz bojkotujące masowe zwolnienia w imię rozwoju AI.

Tłumaczenie: Duolingo zwolniło ogromny procent swoich tłumaczy kontraktowych, a pozostali po prostu sprawdzają tłumaczenia wygenerowane przez AI, aby upewnić się, że są „akceptowalne”. To świat, który tworzymy. Usunęliśmy człowieczeństwo ze sposobu, w jaki się uczymy, aby łączyć się z człowieczeństwem.

Duolingo tłumaczy się ze swojej decyzji

W odpowiedzi na rosnącą krytykę, przedstawiciele Duolingo w rozmowie z CNN stwierdzili, że za wiedzę przekazywaną w aplikacji wciąć będą odpowiadać eksperci.

Nie zamieniamy wiedzy ekspertów na sztuczną inteligencję. AI to jedynie narzędzie, którego używamy do zwiększania produktywności, wydajności, dodawania nowych treści i szybszego ulepszania naszych kursów. Wszystko po to, aby wciąż przekazywać wiedzę na najwyższym poziomie biegłości.

Stanowisko Duolingo przekazane dla redakcji CNN

Czy nam się to podoba, czy nie – wszystko wskazuje na to, że sztuczna inteligencja rzeczywiście może wpłynąć na pracę wielu ludzi. Niemniej AI może być również wykorzystywane, jako nieoceniona pomoc. Za przykład może posłużyć tu chociażby branża motoryzacyjna, która korzysta z nowych technologii na przykład podczas projektowania nowych samochodów. Jeśli interesujecie się motoryzacją, już teraz odsyłam do naszego zestawienia z najlepszymi uchwytami na telefon do samochoduZ kolei w sytuacji, gdy preferujecie inne praktyczne gadżety do auta – w grę wchodzi również ranking transmiterów Bluetooth.

Źródło: CNN. Zdjęcie otwierające: ilgmyzin / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw