Mały wózek sklepowy z kartonowymi pudełkami z napisem "FRAGILE" stoi na laptopie, obok dwie małe kolorowe torby na zakupy online
LINKI AFILIACYJNE

Fiskus dowie się o twoich transakcjach na OLX i nie tylko. Nowe przepisy to kwestia czasu

4 minuty czytania
Komentarze

Wygląda na to, że fiskus wkrótce może dowiedzieć się całkiem sporo o naszych transakcjach na popularnych platformach internetowych. Będzie to możliwe w wyniku przyjęcia nowych przepisów, które oczekują na wdrożenie. Redakcja Android.com.pl zwróciła się do dwóch popularnych w Polsce podmiotów z pytaniem o to, jak przygotowują się na nieuchronne zmiany.

Fiskus sprawdzi transakcje z OLX, Allegro i nie tylko

Na nowy rząd czeka wdrożenie unijnych dyrektyw. Wśród nich jest DAC7, z której wdrożeniem Polska ma największe opóźnienie. Termin minął wraz z końcem 2022 roku. Ministerstwo Finansów prezentowało w przeszłości projekt ustawy w tej sprawie, jednak rząd Mateusza Morawieckiego go nie przyjął. W efekcie projekt w ogóle nie trafił do Sejmu.

Osoba przeglądająca dokumenty podatkowe i korzystająca z kalkulatora na smartfonie, na podłodze leżą różne formularze podatkowe i długopis. Czy fiskus otrzyma informacje o transakcjach w serwisach online?
Fot. Kelly Sikkema / Unsplash

Wspomniany projekt przewidywał, że platformy takie jak Allegro, OLX, Amazon i Booking będą musiały przekazywać Urzędowi Skarbowemu dane o sprzedawcach. Chodziłoby o profesjonalne podmioty, ale nie tylko, bo także o osoby prywatne nieprowadzące działalności gospodarczej. Dane takich osób byłyby przekazywane fiskusowi po przekroczeniu jednego z progów:

  • Sprzedaż o łącznej wartości ponad 2 tysięcy euro rocznie
  • Osiągnięcie poziomu 30 transakcji rocznie

Za naruszenie obowiązków platformy mogłyby otrzymywać kary w wysokości od 100 tysięcy złotych do 5 milionów złotych. Nowe przepisy miały zacząć obowiązywać 1 maja 2023 roku. Fiskus nie zyskał jednak dostępu do omawianych danych, bo, jak już wspominaliśmy, projekt nie został przyjęty przez rząd.

Na ten moment nie wiadomo jeszcze, czy rząd Donalda Tuska przyjmie przepisy z omawianego projektu, czy stworzy regulacje zgodne z unijną dyrektywą od początku. Niezależnie od tego, którą drogę wybierze, wejście w życie tego typu zasad wydaje się tylko kwestią czasu.

Nowy rząd powinien również zająć się unijną płacą minimalną, promowaniem układów i porozumień zbiorowych, ochroną sygnalistów i podatkiem minimalnym — to pozostałe kwestie wynikające z unijnych dyrektyw.

OLX komentuje nadchodzące zmiany w przepisach

O komentarz do zmian wynikających z unijnej dyrektywy redakcja Android.com.pl zwróciła się do OLX, jednej z najpopularniejszych platform sprzedażowych w Polsce.

Po wejściu w życie dyrektywa nałoży na operatora serwisu OLX – Grupę OLX sp. z o.o. obowiązek pozyskiwania dodatkowych danych od podmiotów sprzedających na platformie OLX i odpowiedniego ich raportowania. Przepisy ustawy wdrażającej dyrektywę DAC7 nie weszły jeszcze w życie […]. Nie jest nam też znana data ich implementacji. Operator serwisu dostosuje platformę oraz zapis regulaminu do obowiązujących regulacji prawnych.

Paulina Musielak-Rezmer, PR Lead, OLX dla Android.com.pl

Co z obowiązkami, które będą ciążyły na użytkownikach?

Dyrektywa DAC7 nie nakłada na użytkowników serwisów ogłoszeniowych żadnych dodatkowych zobowiązań podatkowych. W przypadku OLX-a jej przepisy będą dotyczyły tylko osób dokonujących transakcji z wykorzystaniem usługi Przesyłki OLX, które dokonują 30 lub więcej transakcji sprzedaży w roku i /lub których łączne wynagrodzenie uzyskane ze sprzedaży dokonanej na platformie przekroczy w roku kwotę 2 tysięcy Euro. 

Paulina Musielak-Rezmer, PR Lead, OLX dla Android.com.pl

Wygląda więc na to, że nowych zobowiązań podatkowych na rzecz fiskusa nie będzie. Niemniej pozostanie jeszcze kwestia tego, czy przy dużej sprzedaży urzędnicy nie stwierdzą, że jest ona zorganizowaną działalnością i użytkownik platformy powinien się z niej odpowiednio rozliczać, w myśl przepisów, które obowiązują w Polsce od dawna.

Allegro czeka, aż przepisy zostaną zatwierdzone

Zapytaliśmy również Allegro o ew. przygotowania do nadchodzących przepisów. Polski gigant e-commerce wyjaśnił, że czeka na szczegółowe obowiązki związane z przekazywaniem danych do Urzędu Skarbowego.

Obecnie trwa proces legislacyjny wdrażający dyrektywę DAC7 do polskiego porządku prawnego. Na ten moment nie ma więc polskiej podstawy prawnej, która zobowiązywałaby platformy do zbierania danych, dlatego formalnie nic nie zmieniło się jeśli chodzi o to, jakie dane sprzedawcy mają przekazywać platformie. […] Obowiązki wynikające z nowych przepisów miałyby dotyczyć zarówno osób fizycznych jak i prawnych. Czekamy na polskie przepisy, aby poznać kształt i termin przekazywania raportów do organów skarbowych.

Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Allegro dla Android.com.pl

Źródło: Business Insider, Wiadomości Handlowe, własne. Zdjęcie otwierające: aytacbicer / GettySignatures

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw