Osoba korzystająca z laptopa i trzymająca w ręce smartfon.

Zarobki w IT nadal rosną. Oto konkretne widełki na poszczególnych stanowiskach

4 minuty czytania
Komentarze

Zarobki w IT to temat budzący duże emocje. W opinii wielu osób kwoty są ogromne i wspomniana branża to świetny pomysł na własną ścieżkę kariery. Zdaniem innych na rynku trudno się przebić, a płace już przestają rosnąć. Po najnowsze dane dotyczące omawianej kwestii sięgnęliśmy do raportu No Fluff Jobs Rynek pracy IT w Polsce w 2023 roku.

Zarobki w IT i rynek pracy w 2023 roku

Ręce programisty piszącego kod na klawiaturze w mrocznym biurze z podświetleniem, z widocznym w tle laptopem i monitorem z kodem programistycznym.
Fot. deagreez1 / Depositphotos

W raporcie No Fluff Jobs zostały przedstawione kluczowe wnioski dotyczące rynku pracy IT w 2023 roku. Wniosków tych jest sześć i są one następujące:

  • Średnia liczba aplikacji na oferty pracy wzrosła o 138% rok do roku.
  • Zarobki wciąż generalnie idą w górę. W niektórych kategoriach widełki wzrosły z roku na rok o co najmniej 20%.
  • Liczba aplikujących na stanowiska frontendowe wzrosła ponad czterokrotnie w porównaniu z wcześniejszym rokiem. Dużo większą konkurencję niż przed rokiem widać także w walce o stanowiska Mobile, Backend i Fullstack.
  • W 2023 roku pracodawcy w ogłoszeniu częściej wskazywali jeden, konkretny typ umowy, jaki proponują (6 p.p. więcej niż w 2023 roku), niż dawali dowolność lub kilka ich typów do wyboru.
  • Ogłoszeń o pracy średnio w każdym miesiącu 2023 roku było o połowę mniej niż rekordową wiosną 2022.
  • Znacząco ubyło ogłoszeń o pracy w kategorii Frontend i Backend. Najwięcej wzrosło udziału ofert Data, Game Dev, Business Analysis i AI.

Nie jest zaskoczeniem, że największy wybór ofert w IT mają osoby z seniority określanym jako mid/regular – dotyczy ich ponad połowa ogłoszeń i ten wskaźnik wzrósł o ponad 4 punkty procentowe w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Tym samym, nastąpiła lekka
korekta w liczbie ofert juniorskich – stanowiły 7,1% wszystkich ogłoszeń (-1,2 p.p.) i seniorskich – 36,5% (-2,9 p.p.).

Raport „Rynek pracy IT w Polsce w 2023 roku

Z ogłoszeń o pracę wynikało, że osobom na poziomach mid i senior proponuje się przede wszystkim umowy B2B (74% ofert). Inaczej jest na poziomie juniorskim, tam ponad 18% ogłoszeń zawierało informację o umowie zleceniu, umowa o pracę figurowała w 54% ofert, B2B też w 54% ogłoszeń (poszczególne wskaźniki nie sumują się do 100%, bo w ramach jednej oferty pracodawca może wskazać więcej niż jeden typ umowy).

Ile dokładnie zarabia się w IT?

Czas na konkretne stawki, które można było zarabiać w IT w 2023 roku. Mamy dopiero styczeń 2024 roku, więc te dane można uznać za całkiem aktualne. W omawianym raporcie przedstawiono dane przygotowane na podstawie ogłoszeń o pracę publikowanych w serwisie No Fluff Jobs. Poniższe kwoty to mediany zarobków z ofert w poszczególnych kategoriach.

tabelka pokazująca zarobki w IT
Fot. Raport No Fluff Jobs „Rynek pracy IT w Polsce w 2023 roku”

Jak widać, największe zarobki są oferowane w kategoriach Architecture, Devops, Data i ERP. W większości kategorii odnotowano wzrosty zarobków, największe w Backend, Fullstack, Frontend. Ciekawa sytuacja ma miejsce w kategorii UX/UI/Design, w której mocno wzrosły oferowane stawki na B2B, ale spadły te z umowy o pracę. Jedyna kategoria, w której mediany proponowanych zarobków są jednoznacznie niższe, niż w poprzednim badanym okresie, to Game Dev.

Wynagrodzenia na umowach B2B podano w kwotach PLN netto (+VAT), a wynagrodzenia na Umowie o pracę w kwotach PLN brutto.
Prezentowane kwoty to mediany dolnych (min) i górnych (max) widełek wynagrodzeń z ogłoszeń o pracy we wskazanych kategoriach.
Kolumny Min zmiana i Max zmiana oznaczają procentowy wzrost/spadek danej mediany w porównaniu z 2022 rokiem.

Raport „Rynek pracy IT w Polsce w 2023 roku

Autorzy raportu zwracają uwagę, że kategoria Architecture jest pierwszą w historii opracowania No Fluff Jobs, która w medianie górnych widełek przebiła magiczną barierę 30 000 zł netto.

Źródło: Raport No Fluff Jobs Raport „Rynek pracy IT w Polsce w 2023 roku”. Zdjęcie otwierające: GaudiLab / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw