Zdjęcie koperty z logo ZUS na pierwszym planie i banknotów 100-złotowych w tle.

Polski ZUS wkracza w nową erę. „Wdrażamy sztuczną inteligencję”

2 minuty czytania
Komentarze

Cyfryzacja i postęp technologiczny zmieniają prywatne firmy, ale także państwowe urzędy i instytucje, takie jak ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Papierowe dokumenty powoli odchodzą do przeszłości, rozwijane są natomiast internetowe platformy. To właśnie odejście od papieru jest wskazywane przez prezes ZUS-u jako kluczowa kwestia.

ZUS wdraża AI i inne nowoczesne rozwiązania

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska wzięła udział w panelu dyskusyjnym poświęconym generatywnej sztucznej inteligencji dla innowacyjnych organizacji. Wydarzenie miało miejsce w Rezydencji Ambasadora USA Marka Brzezinskiego w Warszawie, a organizatorem była amerykańska firma IBM.

zus logo biały napis na zielonym tle

Prof. Uścińska mówiła o Platformie Usług Elektronicznych, pozwalającej załatwiać przez internet sprawy związane z ubezpieczeniami społecznymi. Poruszyła także temat odchodzenia od papieru.

Wykorzystaliśmy też pandemię, kiedy dokonaliśmy przejścia o 180 stopni i od tego momentu wszystkie nowe zadania, które realizujemy w Zakładzie oparte są na elektronicznych wnioskach, na procesach zautomatyzowanych (…). Od covidu nasza instytucja nie przyjmuje żadnych zadań w formie papierowej.

– powiedziała prof. Gertruda Uścińska cytowana przez PAP.

Prezes ZUS wskazała także na rozwiązania chmurowe, AI, big data i integrację z rejestrami innych instytucji publicznych. Zwróciła uwagę, że PUE ZUS ma 12 milionów użytkowników, przyjmuje 67% korespondencji, ponad 140 milionów elektronicznych zwolnień lekarskich, a także wymienia kilkadziesiąt milionów pytań o dane, o które występują inne urzędy i służby.

Wprowadziliśmy elektroniczne zwolnienia, to jest wielka platforma na PUE. Mamy 230 mln dni absencji rocznie, 2 mln miesięcznie. Widzimy, na co osoby chorują, dynamikę i ile to kosztuje. To jest platforma „A”, a ja potrzebuję platformy „B”, żeby widzieć jeszcze te koszty medyczne i skuteczność, a więc potrzebujemy tego, by z pomocą innych instytucji, które zajmują się zdrowiem połączyć platformę, zastosować odpowiednie algorytmy, wtedy możemy mówić o efektywności polityki w tym zakresie.

– powiedziała prezes ZUS.

W dyskusji wziął także udział rektor Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. Teofil Jesionowski, który zwrócił uwagę, że uczelnie są bardziej sceptyczne w elektronizacji zadań. Jak wspomniał, w niektórych czynnościach trzeba zastosować twardy papier, twarde dokumenty, by uzyskać kwalifikacje w edukacji. Prof. Jesionowski przyznał jednak, że uczelnie wdrażają jednak systemy elektroniczne do wielu zastosowań, a sztuczna inteligencja funkcjonuje już jako kierunek studiów.

Wszechobecna cyfryzacja to ogromne możliwości, ale także zagrożenia. W internecie krąży choćby fałszywy wniosek o 800+. Uważajcie i nie dajcie się nabrać.

źródło: PAP, zdjęcie główne: Depositphotos/info.grabowski-foto.pl

Motyw