Google x Polsat

Google łączy siły z Polsatem. To pierwsza taka umowa w Polsce

2 minuty czytania
Komentarze

Grupa Polsat Plus ogłosiła dziś wybitnie niecodzienną współpracę z Google. Niecodzienną, ponieważ to korporacja z Mountain View potrzebuje wsparcia firmy Zygmunta Solorza-Żaka, a nie na odwrót. Sam zdziwiłem się, jak wiele polskie przedsiębiorstwo może mieć do zaoferowania Amerykanom z Doliny Krzemowej.

Dlaczego Google podpisało umowę z Grupą Polsat Plus?

Google Cloud x Grupa Polsat Plus
fot. Grupa Polsat Plus

Umowa między Google oraz Grupą Polsat Plus, jak czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym, dotyczy zakupu czystej i zielonej energii na potrzeby serwerów Google Cloud. Tą dostarczy farma wiatrowa Przyrów (pow. częstochowski), należąca właśnie do Grupy Polsat Plus oraz ZE PAK, przedsiębiorstwa produkującego czystą energię cieplną i elektryczną, w którym większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz-Żak (65,96%).

Pełny skład akcjonariatu ZE PAK
Pełny skład akcjonariatu spółki ZE PAK SA (fot. ZE PAK)

W zamian za to, Google ma dostarczyć Grupie Polsat Plus „silne wsparcie merytoryczne z Google Cloud do długoterminowego wsparcia rozwoju swojego biznesu i innowacji”. Wiemy, że część infrastruktury IT korporacji zostanie przetransferowana właśnie do chmury firmy z Mountain View. Docelowo proces ma też doprowadzić do zmniejszenia kosztów operacyjnych i zużycia energii.

Warto jednak zaznaczyć, że Farma Wiatrowa Przyrów zostanie uruchomiona dopiero w 4. kwartale 2024 r., czyli praktycznie za rok. Oto słowa, jakie padły podczas ogłoszenia umowy ze strony reprezentanta firmy z Mountain View.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nawiązaliśmy współpracę z Grupą Polsat Plus, która pozwoli wspierać jej cele transformacji cyfrowej, a także, mówiąc szerzej, przejście Polski na lokalnie produkowaną, bezemisyjną energię elektryczną.

Energia odnawialna w połączeniu z naszą platformą obliczeniową monitorującą emisję dwutlenku węgla pomaga nam prowadzić znacznie czystsze regiony chmurowe i własne biura.

Tara Brady, prezes Google Cloud w regionie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu
fot. Grupa Polsat Plus

Ile energii Farma Wiatrowa Przyrów może wyprodukować?

Wstępne szacunki wskazują, że Farma Wiatrowa Przyrów wyprodukuje ok. 105 GWh rocznie (14 turbin wiatrowych o łącznej mocy 50,4 MW). Grupa Polsat Plus też podkreśla, że choć moc jej obecnych źródeł czystej energii to łącznie 330 MW, w 2025 r. ma to się zwiększyć do 740 MW. Obecne działania w ramach projektu Strategia 2023+ zakładają, że docelowo to będzie kiedyś 1000 MW, choć nie ma tu już deklaracji co do daty. I słusznie — lepiej ogłosić więcej konkretów, gdy korporacja wykona dodatkową pracę.

Na koniec przypominamy także, jak wylogować się z konta Google oraz jak wyłączyć asystenta Google na urządzeniach mobilnych z Android i iOS oraz komputerze.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw