Osoba trzymająca smartfon w jednej ręce i poręcz w autobusie lub tramwaju w drugiej ręce, w tle widoczne siedzenia pojazdu komunikacji miejskiej.
LINKI AFILIACYJNE

Jeździsz komunikacją miejską? Uważaj na oszustwo, przez które możesz stracić pieniądze

2 minuty czytania
Komentarze

W sieci pojawiło się kolejne oszustwo – tym razem ofiarami mogą być osoby podróżujące komunikacją miejską. Chwila nieuwagi może skończyć się utratą pieniędzy. Zobaczcie, jak działają cyberprzestępcy, by nie dać się nabrać.

Oszustwo z kartami miejskimi w roli głównej

Papierowe bilety na tramwaje i autobusy kupowane w stacjonarnych punktach to coraz rzadsze zjawisko. Obecnie w największych polskich miastach możemy opłacić przejazd np. w aplikacji mobilnej lub płacąc kartą bądź telefonem już po wejściu do pojazdu.

https://www.facebook.com/CERT.Polska/posts/pfbid0dDtqiuiCQ9qRMBr8299VHE2gMYbuPSRJHDXznxvjKsr9JN5pk8ayvWLzhRdBzmrPl

Dla osób, które podróżują regularnie, przygotowywane są z kolei karty miejskie, będące czymś w rodzaju biletu okresowego (np. miesięcznego) na określone linie komunikacji miejskiej. Co jakiś czas posiadacz karty ją doładowuje, by móc dalej korzystać z transportu zbiorowego.

To właśnie na tę grupę pasażerów czyhają oszuści. Zespół CERT Polska zaobserwował, że cyberprzestępcy proponują na Facebooku zakup kart miejskich ważnych we Wrocławiu oraz Warszawie (choć nie można wykluczyć, że pojawią się też warianty z innymi miastami). Cena jest wyjątkowo atrakcyjna, a oszuści posługują się prawdziwymi znakami graficznymi kojarzonymi np. z wrocławską Urbancard.

Link, który ma umożliwić zakup karty miejskiej w okazyjnej cenie, w rzeczywistości prowadzi do strony wyłudzającej dane osobowe oraz dane karty bankowej. Użytkownik może mieć wrażenie, że dokonuje płatności za kartę miejską, a tak naprawdę przekazuje wrażliwe dane oszustom. To z kolei może skończyć się utratą pieniędzy z konta.

Pamiętajcie, by weryfikować autentyczność stron internetowych, na których zamierzacie podać jakiekolwiek dane na swój temat. Sprawdzajcie adresy witryn. Nie działajcie pochopnie, gdy zobaczycie wyjątkową okazję – bardzo możliwe, że jest to oszustwo.

Więcej o cyberbezpieczeństwie dowiecie się z pozostałych tekstów na naszym portalu. Wyjaśniamy w nich m.in., jak bezpiecznie korzystać ze smartfona, jak działa phishing oraz w jaki sposób oszuści podszywają się pod znanych sportowców, polityków i celebrytów.

Jeśli na co dzień zamiast komunikacji miejskiej wybierasz samochód, zajrzyj do naszego rankingu wideorejestratorów.

źródło: CERT Polska, zdjęcie główne: Ant Rozetsky/Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw