Osoba przeglądająca dokumenty podatkowe i korzystająca z kalkulatora na smartfonie, na podłodze leżą różne formularze podatkowe i długopis.
LOKOWANIE PRODUKTU: PODATNIK.INFO

Jak rozliczyć PIT? Oto kluczowe informacje

4 minuty czytania
Komentarze

Co roku podatnicy w Polsce składają zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego. Wiedza o tym, jak rozliczyć PIT przyda się praktycznie każdej osobie. Na szczęście w obecnych czasach nie trzeba godzinami wypełniać papierowych dokumentów w urzędzie – można się wspomóc programem komputerowym.

Czym jest PIT? Podstawowa wiedza

Każdy z nas płaci podatki. W cenę towarów leżących na sklepowych półkach wliczony jest VAT, oszczędzanie dzięki lokatom i obligacjom wiąże się z podatkiem od zysków kapitałowych, a zakup samochodu jest związany z podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Praktycznie każdego z nas dotyczy także podatek dochodowy. Jak sama nazwa wskazuje, jest on naliczany od dochodów (np. tych pochodzących z pracy lub sprzedaży nieruchomości).

Istnieją różne stawki podatku, a do tego dochodzą różnego rodzaju ulgi, dzięki którym możemy korzystniej rozliczyć się z urzędem skarbowym. Normą jest, że podatnik raz w roku składa zeznanie PIT za rok poprzedni. Następnie czeka na rozpatrzenie i akceptację deklaracji przez urząd. Finalnie podatnik może otrzymać informację, że jest na zero z podatkiem względem państwa, że ma niedopłatę podatku lub nadpłatę.

W przypadku niedopłaty trzeba opłacić brakującą kwotę, w przypadku nadpłaty sytuacja jest odwrotna – to my czekamy na pieniądze z urzędu skarbowego wynikające np. z uwzględnienia jakiejś ulgi lub też ze zwrotu zaliczki pobranej na podatek, którego finalnie nie musimy płacić (choćby ze względu na kwotę wolną od podatku).

Jak rozliczyć PIT?

stopy procentowe
fot. Lukasz Radziejewski / Unsplash

Niektóre osoby mają bardzo klarowną sytuację związaną z podatkiem dochodowym. Chodzi głównie o tych, którzy nie zbywali w poprzednim roku papierów wartościowych, nie sprzedawali nieruchomości, uczą się lub studiują i nie pracują albo pracują, lecz rozliczają się samodzielnie i nie mają praw do specjalnych ulg.

Im większa liczby czynności i rzeczy, od których płacimy podatek dochodowy, im większa liczba ew. ulg (np. ze względu na rodzinę wielodzietną), tym bardziej nasza sytuacja podatkowa jest skomplikowana.

Możemy oczywiście samodzielnie wypełnić PIT w urzędzie, sprawdzając, jak wypełnić poszczególne pola i wyliczać na kalkulatorze liczby, które musimy wpisać. O pomyłkę jednak nietrudno, a całe przedsięwzięcie zajmie nam zapewne sporo czasu. Alternatywa to skorzystanie z usług doradcy podatkowego, który pomoże nam uniknąć błędów przy rozliczaniu podatku i wytłumaczy, jak prawidłowo wypełnić deklarację.

Jest jeszcze jedna możliwość, a mianowicie program do rozliczania PIT. Takie oprogramowanie pomoże nam sprawnie rozliczyć podatek i zapewni wsparcie bez konieczności umawiania się z doradcą podatkowym o konkretnej godzinie w konkretnym miejscu.

Dzięki programowi do rozliczania podatku dochodowego, np. podatnik.info, nie musimy samodzielnie analizować skomplikowanie brzmiących pojęć oraz obliczać wszystkich potrzebnych danych. Minimalizujemy też ryzyko, że prawidłowe liczby zostaną wpisane w inne pole, niż powinny, przez co zeznanie podatkowe będzie błędne. Program krok po kroku prowadzi nas bowiem po poszczególnych etapach, prosząc o odpowiednie dane – nasza reakcja czasem ogranicza się tylko do wybrania odpowiedniej opcji z listy (np. zaznaczamy myszką źródła uzyskanych dochodów).

Na sam koniec program do rozliczania PIT wygeneruje nam prawidłowo uzupełniony formularz, który możemy przekazać urzędowi. Efekt końcowy jest takim sam, jak uzyskany poprzez samodzielne, prawidłowe wypełnienie deklaracji. Oszczędzamy jednak czas, minimalizujemy ryzyko pomyłki i przechodzimy przez cały proces znacznie wygodniej, klikając odpowiednie opcje w programie, zamiast szukać odpowiednich pól w tradycyjnym formularzu.

Program do rozliczania PIT. Czy warto?

Program do rozliczania PIT nie jest niezbędny, by rozliczyć się z podatku dochodowego i uzyskać wskazanie od urzędu, jaką mamy nadpłatę lub niedopłatę podatku. W wielu przypadkach omawiane oprogramowanie może jednak przyśpieszyć i uprościć proces wypełniania deklaracji. Dla niektórych osób skorzystanie z programu jest też po prostu wygodniejsze, bo uznają one za bardziej intuicyjne przechodzenie przez poszczególne etapy wypełniania zeznania na komputerze, niż korzystanie z długopisu i papierowego formularza w urzędzie.x

zdjęcie główne: Kelly Sikkema/Unsplash

Lokowanie produktu: Podatnik.info

Motyw