Sto złotych banknoty z wizerunkiem króla Władysława Jagiełły przed rozmazanym tłem z elektrycznym licznikiem zużycia energii. Fotowoltaika w 2024 roku pozwoli dużo zaoszczedzić za rachunki za prąd

Nowe limity zużycia prądu. Wszystko, co powinieneś wiedzieć

2 minuty czytania
Komentarze

Nowe limity zużycia prądu wchodzą w życie już od października bieżącego roku. Już teraz jednak poznaliśmy najważniejsze szczegóły dotyczące nowych limitów.

Nowe limity zużycia prądu i jak je włączyć 

Limity zużycia prądu
fot. Depositphotos/Ratmaner

Pewnie wiele osób zadaje sobie pytanie: jak włączyć nowe limity zużycia prądu? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć, oraz w jakim terminie, aby nie przegapić tej daty. No cóż, odpowiedź jest najlepsza z możliwych: otóż zmiany te wejdą w życie automatycznie z dniem 1 października 2023 roku. Nie ma więc mowy o przegapieniu terminu, kolejkach w urzędach, ani innych przykrych komplikacjach. 

Nowe limity zużycia prądu, czyli jakie?

Limity zużycia prądu
fot. Depositphotos/Ratmaner

Warto także przypomnieć ile nowe limity będą w ogóle wynosiły. W przypadku standardowego gospodarstwa domowego będzie to 3000 kWh, czyli aż o 1000 kWh więcej w porównaniu do poprzedniego, który wynosił 2000 kWh. 

Jeśli chodzi o gospodarstwo domowe, którego członkiem jest osobą z niepełnosprawnością, to nowy limit wyniesie 3600 kWh. Dla porównania stary wynosił 2600 kWh. W przypadku gospodarstw rolnych i gospodarstw domowych z kartą dużej rodziny mamy wzrost z 3000 kWh do 4000 kWh. Jak widać w tych przypadkach limit także się powiększył p dodatkowe 1000 kWh.

Nowe limity zużycia prądu, oraz niższe ceny

Warto także dodać, że wzrost limitów to jedno, ale przy okazji zostały także obniżone ceny prądu w ich ramach. I tak do tej pory wynosiły one 41 groszy netto za 1kWh. Teraz natomiast mają one wynosić 39 groszy netto za 1kWh, co przełoży się na dodatkowe oszczędności. Nie zmieniły się natomiast ceny prądu po przekroczeniu limitów: wciąż mowa jest o 69 groszach netto za 1 kWh. 

Źródło: energetyka24, X (dawny Twitter)

Motyw