Telefon w rękach osoby z odpalonym BLIK, w tle biurko z laptopem i notesem. Policja coraz częściej wykrywa oszustwa związane z tą metodą płatności
LINKI AFILIACYJNE

BLIK ostrzega przed oszustwami. Jeśli korzystasz – na to musisz zwrócić uwagę

3 minuty czytania
Komentarze

BLIK to bardzo popularna metoda płatności, której główną zaletą jest wygoda. Płacenie i realizowanie innych operacji przy użyciu sześciocyfrowych kodów jest także bezpieczne, o ile przestrzegamy pewnych podstawowych zasad. Brak ich znajomości wykorzystują oszuści, którzy są w stanie wypłacić pieniądze z naszego konta bankowego.

Oszustwa na kod BLIK. Jak nie stracić pieniędzy?

Realizowanie transakcji przy użyciu systemu BLIK wydaje się być całkiem bezpieczne. Nie podajemy w końcu nigdzie choćby danych swojej karty płatniczej, a jedynie sześciocyfrowy kod generowany w aplikacji banku, który po chwili i tak straci ważność. Pomijając procedurę chargeback będącą atutem płacenia kartą, korzystanie z BLIK-a można uznać za bezpieczne. Pod warunkiem że pamiętamy o trzech zasadach.

Po pierwsze, należy uważać na to, gdzie jest wpisywany kod z naszej aplikacji. Przy płatnościach online powinniśmy korzystać z BLIK-a na sprawdzonych platformach sprzedażowych i w uznanych sklepach internetowych. Sytuacje, w których dostajemy SMS-a lub maila z informacją np. o jakiejś usłudze wraz z odnośnikiem do strony, na której możemy ją opłacić, powinny wzbudzić naszą nieufność. Nie należy również podawać kodu BLIK sprzedawcy, który zamieścił w sieci ogłoszenie i obiecuje wysłać towar po tym, jak podamy mu kod i zatwierdzimy operację. Płatność powinna być realizowana za pośrednictwem serwisu rozliczeniowego, np. PayU, Tpay albo Przelewy24.

Po drugie co do zasady powinniśmy realizować transakcje z użyciem kodów BLIK osobiście. To najlepsza gwarancja bezpieczeństwa. Podawanie kodu innej osobie jest ryzykowne i jeśli już musimy to zrobić, pamiętajmy o ostrożności.

Jeśli ktoś znajomy lub z rodziny prosi Cię o podanie kodu BLIK, upewnij się, że rozmawiasz z właściwą osobą. Najlepiej zadzwoń do niej i zapytaj, czy właśnie do Ciebie pisała. Jeśli znajomy nie odbiera, zapytaj go na czacie o coś, co wiesz tylko Ty i on lub zaproponuj, że zrobisz mu Przelew na telefon BLIK. Nie wysyłaj kodu, dopóki nie potwierdzisz tożsamości drugiej osoby.

– wyjaśnia operator systemu BLIK.

Można sobie wyobrazić sytuację, w której ktoś włamał się na konto znajomego np. na Facebooku i w jego imieniu prosi nas o kod BLIK, którym wypłaci gotówkę z bankomatu.

Trzecia zasada to weryfikacja danych przed akceptacją transakcji. Po podaniu kodu BLIK widzimy w aplikacji podsumowanie operacji i możemy ją zatwierdzić lub też tego nie robić. Przed akceptacją sprawdźmy, czy kwota i miejsce się zgadzają. Kupiliśmy coś przez internet, ale jako odbiorca widnieje zupełnie inny podmiot, niż dany sklep online? Powiedzieliśmy komuś z rodziny, że może wypłacić BLIK-iem 20 zł z bankomatu, a widzimy, że wartość operacji to 1000 zł i ma ona miejsce przy bankomacie, ale na drugim końcu Polski? W takich sytuacjach oczywiście transakcji nie zatwierdzamy.

źródło: BLIK, zdjęcie główne: Depositphotos/Simpson33

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw