oszczędzanie energii

Inflacja w Polsce zaskoczyła – oto najnowsze dane. Nośniki energii znacznie droższe niż przed rokiem

2 minuty czytania
Komentarze

Inflacja w Polsce wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, jednak tym razem nie pobiła kolejnego rekordu. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że tempo wzrostu cen delikatnie maleje. Nie oznacza to jednak, że na horyzoncie pojawił się już koniec drożyzny, ani tym bardziej że zapłacimy mniej za zakupy w sklepie.

Inflacja w Polsce w listopadzie 2022

inflacja wykres GUS
źródło: GUS

Z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w Polsce w porównaniu rok do roku wyniosła 17,4%. Z kolei porównując ten wskaźnik do poprzedniego miesiąca, ceny wzrosły o 0,7%. Oznacza to spadek wysokości inflacji – w październiku informowaliśmy, że wyniosła ona 17,9% r/r i 1,8% miesiąc do miesiąca.

Co dokładnie i w jakim stopniu drożeje? To dopiero wstępny szacunek, więc dane przedstawione przez GUS są dosyć ogólne, ale można z nich wyciągnąć pewne wnioski.

  • Żywność i napoje bezalkoholowe: +22,3% r/r, +1,6% w porównaniu do października 2022
  • Nośniki energii: +36,8% r/r, -0,1% w porównaniu do października 2022
  • Paliwa do prywatnych środków transportu: +15,5% r/r, -1,2% w porównaniu do października 2022

Niektórzy internauci podają w wątpliwość wyliczenia GUS-u, podając jako argument, że ceny w sklepach nie maleją. Są też tacy, którzy chwalą rząd za niższą inflację i piszą w mediach społecznościowych o spadkach cen. Wynika to jednak z niezrozumienia tematu. Niższa inflacja r/r niż przed miesiącem nie oznacza, że ceny spadają, tylko że rosną w wolniejszym tempie. Inflacja wciąż jest na bardzo wysokim poziomie, zupełnie innym od celu inflacyjnego.

Czytaj także: Ostatni moment na złożenie wniosku o obniżenie ceny prądu. Termin mija za kilkadziesiąt godzin

Porównując dane do poprzedniego miesiąca, ceny wzrosły o 0,7%, a żywność i napoje, czyli towary, które przeważnie kupujemy najczęściej, o 1,6%. Delikatnie staniały paliwa i nośniki energii, jednak porównując ceny rok do roku, energia wciąż w największym stopniu odpowiada za wysoką inflację.

źródło: GUS, Twitter, zdjęcie główne: Alexander Grey/Unsplash

Motyw