ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

BLIK z odroczonymi płatnościami – UOKiK wydaje zgodę, a pierwsze banki są już gotowe

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Finanse

Odroczone płatności BLIK powoli stają się faktem. Polski Standard Płatności (PSP) poinformował, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) pozytywnie ocenił wniosek złożony przez banki w sprawie rozszerzenia działalności BLIK. Oznacza to, że jesteśmy coraz bliżej tego, by BLIK oferował usługę płatności odroczonych BNPL (Buy now, pay later – kup teraz, zapłać później).

BLIK i odroczone płatności coraz bliżej realizacji

BLIK już od dłuższego czasu stara się o to, by rozszerzyć swoją ofertę o możliwość skorzystania z płatności odroczonych. Nie znamy jeszcze szczegółów, jak te płatności będą wyglądały w przypadku BLIK-a, ale zazwyczaj jest to możliwość „odłożenia” samej płatności w czasie na 30 lub 60 dni bez dodatkowych kosztów dla kupującego. Tutaj na szczegóły przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale za to wiemy, które instytucje będą oferowały taką możliwość. UOKiK ocenił bowiem wnioski złożone przez: Bank Millennium, Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski oraz Mastercard. Jednak samo PSP otwarte jest także dla innych instytucji, więc ta lista z pewnością jeszcze się rozszerzy.

Zgoda UOKiK to kolejny ważny krok w strategicznym rozwoju BLIKA. Bazując na naszym unikalnym modelu biznesowym i zdobytym dotychczas know-how, mamy ambicję stworzyć nowy standard dla płatności odroczonych. Jednocześnie stawiamy na otwartość rozwiązania dla wszystkich uczestników rynku – dotyczy to nie tylko podmiotów wnioskujących w tej sprawie do UOKiK, ale także pozostałych banków czy agentów rozliczeniowych. Zamierzamy stosować w tym zakresie takie samo podejście, jak w przypadku zarządzanego przez nas systemu płatności BLIK – usługa będzie więc możliwa dla wszystkich organizacji, które będą zainteresowane jej wdrożeniem. Już niebawem będziemy mogli pochwalić się pierwszymi efektami współpracy z bankami w tym zakresie.

Dariusz Mazurkiewicz, prezes zarządu, Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIK.

Rozwój płatności odroczonych to jeden z naszych strategicznych projektów. Konsekwentnie rozwijamy naszą wizję produktu, a dzięki uzyskanej zgodzie UOKIK istotnie zbliżyliśmy się do momentu upowszechnienia tej usługi. Jesteśmy przekonani, że z czasem BLIK Płacę Później będzie miał coraz większy udział we wzroście PSP.

Witold Litaszewski, Dyrektor Departamentu Consumer Finance w Polskim Standardzie Płatności.

Źródło: Polski Standard Płatności

Sprawdź najnowsze wpisy