ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Wszystkie nowości Androida 7.1.1 Nougat w jednym miejscu – także te najdrobniejsze

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły
androidpit-android-nougat-9734-w782

Wydanie testowe nowej wersji Androida Nougat to stosunkowo świeży temat. Jednak jak sama numeracja wskazuje to drastycznych zmian Google nie wprowadza – przynajmniej na tę chwilę, gdyż jak dobrze pamiętacie to dopiero, co rozpoczęły się testy deweloperskie i dostęp do nich jest ograniczony.

Głównie użytkownicy najnowszych Nexusów oraz Pixela C mogą skorzystać z programu testowego. Mimo wszystko Androida 7.1.1 Nougat z pewnością dostaną wszyscy użytkownicy tegorocznych flagowych smartfonów, więc przyjrzyjmy się, co Google przygotowało w najnowszej aktualizacji:

 1. Restart urządzenia obok wyłączenia – funkcja ta jest doskonale nam znana, ale nie była dostępna w czystym wydaniu Androida. Teraz jest.
 2. Skrót do ustawień wraca na pasek powiadomień, który teraz jest także wyższy i czytelniejszy.
 3. Inteligentna pamięć, czyli algorytm pozwalający inteligentnie zwalniać miejsce poprzez usuwanie zdjęć, filmów czy też pobranych plików starszych niż 30 dni, ale także pozbywa się aplikacji nieużywanych przez dłużej niż 3 miesiące.
 4. Znika przycisk sprawdzający aktualność oprogramowania. Teraz wchodząc w odpowiednią sekcję dotyczącą aktualizacji systemu dowiemy się z jakiej wersji Androida korzystamy, która paczka zabezpieczeń jest zainstalowana, a także kiedy ostatnio sprawdzaliśmy czy nasze oprogramowanie jest aktualne. Będąc w tym miejscu kontrola aktualności Androida odbywa się co kilka sekund automatycznie.
 5. Informacja o zainstalowanej paczce zabezpieczeń to nie tylko sucha informacja. Teraz po kliknięciu odpowiedniej linii w ustawieniach zostaniemy przeniesieni do strony internetowej przedstawiającej wprowadzone zmiany.
 6. Korzystacie z klawiszy ekranowych? W takim razie zapewne zauważyliście, że przekręcając ekran w tryb horyzontalny również pasek z przyciskami zmienia swoją lokalizację i w jednym ułożeniu wędruję w okolice głośnika urządzenia. Teraz tak już nie będzie i funkcyjne przyciski zawsze będą zlokalizowane na dole ekranu.
 7. Najnowsza aplikacja aparatu wtrąca się w sterowanie głosowe. Po prostu pojawia się opcja „Zrób zdjęcie”.
 8. Koniec z komunikatem „Android jest uaktualniany” lub „Aplikacje są optymalizowane”. Nie wszyscy użytkownicy otrzymają możliwość instalowania aktualizacji w tle, ale zawsze po niej wszelkie aplikacje musiały zostać zoptymalizowane. Trwało to wieki i blokowało dostęp do urządzenia. Teraz wszystko będzie robiło się w tle.
 9. W klawiaturze pojawia się możliwość wyszukiwania oraz wysyłania GIFów.
 10. Dana aplikacja korzysta z dodatkowych uprawnień, które nie pozwalają jej usunąć? Tak, to irytujące i zmusza nas do odhaczenia chociażby faktu, że program ma możliwość blokowania ekranu zanim go usuniemy. W Androidzie 7.1 ten krok został pominięty.
 11. Rozpoczynając z kimś rozmowę telefon automatycznie jest przełączany w tryb „Nie przeszkadzać”, co oczywiście wiąże się z wyciszeniem innych powiadomień.
 12. Nowe Emoji! Teraz jesteśmy bardziej tolerancyjni. Ok, a tak na poważnie to zajrzyjcie do wpisu Eliasza, który opisywał całą sytuację.
 13. W ustawieniach pamięci system nie jest wliczany w dostępną dla użytkownika przestrzeń. Jest traktowany jako osobny byt.
 14. Przekręcając urządzenie podczas robienia zdjęć nie ujrzysz już zamrożonego obrazu. Podgląd nie zostanie przerwany.

To tak naprawdę wszystkie najważniejsze i najdrobniejsze nowości jakie znalazły się w Androidzie Nougat w wydaniu 7.1.1. Jak sama numeracja wskazuje, nie liczmy na wielkie rewolucje w systemie, aczkolwiek nie da się zaprzeczyć, że wiele zmian jest bardzo ciekawych.

źródło: Android Police

Sprawdź najnowsze wpisy