Asteroida 2003 SD220 2021 UA1 Bennu Ziemia

[SPT #196] Andromeda i Oumuamua wzbudziły mój zachwyt

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Ferie i sesja egzaminacyjna trwają w najlepsze. Jeśli odpoczywacie lub w pocie czoła studiujecie, warto w przerwach zajrzeć na nasz portal. Znajdziecie tu najbardziej interesujące informacje ze świata technologii i nie tylko. SPT to subiektywne podsumowanie tygodnia, w którym wybieram te najbardziej interesujące newsy. Najbardziej zachwyciły mnie Andromeda i Oumuamua.

Pochwała – Andromeda i Oumuamua

Microsoft przedstawia nowości w Teams. Po dwóch latach pandemii nauka zdalna ma się dobrze. Cieszy zatem fakt, że Microsoft nie próżnuje i nadal ulepsza swoją świetną usługę Teams. Wśród nowości zobaczymy między innymi bardzo przyjemny dla oka layout o nazwie Front Row. Pojawią się też ulepszenia audio i wyboru kamery. Ponadto wprowadzona zostanie funkcja Walkie Talkie. Pełna lista zmian w linku zamieszczonym wyżej.

Tak wyglądała Andromeda – pogromca Androida. Microsoft nie miał szczęścia na rynku urządzeń mobilnych. Windows Mobile był systemem z niewykorzystanym potencjałem. Gigant po kilku latach walki o rynek – zrezygnował. Jednak po cichu pracował nad Andromeda OS – systemem, który miał zadebiutować na Surface Duo. Do Internetu wyciekły bardzo wczesne wersje tej platformy. Widzimy tutaj system, który zaopatrzony został w zupełnie nowe pomysły niewidziane u konkurentów. Niestety ostatecznie gigant z Redmond anulował projekt. Surface Duo zadebiutował z Androidem na pokładzie z marnym skutkiem. Microsoft dopiero niedawno zaktualizował urządzenie do najnowszej wersji.

Oumuamua to asterodia czy statek kosmiczny? Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia, kiedy pierwszy raz zobaczyli Oumuamua. Stało się to w 2017 roku, kiedy dziwny obiekt z dużą prędkością dosłownie wleciał do Układu Słonecznego. Co ciekawe, obiekt ten ma bardzo dziwny kształt, który może przypominać statek kosmiczny. Naukowcy chcą go dogonić i zastanawiają się, w jaki sposób to zrobić. Jest on bardzo cenny, ponieważ przybył spoza naszego Układu Słonecznego. Wiedza na jego temat byłaby nieoceniona.

Face ID w masce. Face ID to najlepsza funkcja ostatnich lat, która trafiła do smartfonów. Nie piszę tu o skanowaniu w 2D, które nie działa w aplikacjach bankowych. Chodzi o skanowanie w 3D dostępne w iPhone’ach. Użytkownicy smartfonów z Androidem zarzucali Apple, że w dobie pandemii i noszenia masek, lepszy jest skaner linii papilarnych. Firma z Cupertino wzięła te opinie pod uwagę i w najnowszej wersji beta iOS, można używać Face ID w maseczce. Podobno działa to świetnie!

Krytyka – Aktualizowanie Windowsa

Nie wyłączaj komputera na noc. Microsoft umieścił obszerny wpis, w którym podaje przyczyny braku aktualizacji na wielu pecetach. Chodzi o czas podłączenia urządzenia do Internetu. Gigant z Redmond podaje, że pecet musi być włączony przez co najmniej 8 godzin, aby dostał aktualizację. Firma zaleca zatem, aby urządzenia były włączone np. w nocy. Microsoft tłumaczy, że bezpieczniejsze jest posiadanie najnowszego oprogramowania, niż ochrona przed atakami poprzez wyłączanie urządzeń. Trudno się z tym nie zgodzić. Jednak pozostawianie urządzeń włączonych na noc to duże koszty energii i negatywne oddziaływanie na środowisko.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy