ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
postanowienia noworoczne najpopularniejsze

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne. Czy w tym roku będą podobnie?

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły

Wraz z nadejściem Nowego Roku wiele osób decyduje się na wprowadzenie zmian w swoim życiu. Noworoczne postanowienia to szansa na poprawę swojego zdrowia, samopoczucia oraz wyglądu. Jednak osiągnięcie wyznaczonego celu nie zawsze kończy się sukcesem. Co można zrobić, aby wprowadzone zmiany przyniosły oczekiwane efekty? Z jakich rozwiązań warto skorzystać?

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne

postanowienia noworoczne najpopularniejsze

Każdego roku na całym świecie wiele osób wyznacza sobie postanowienia noworoczne — najczęściej zmiany związane są z poprawą zdrowia, chęcią schudnięcia czy rzuceniem palenia. Jak wykazują statystyki, najpopularniejszymi postanowieniami na rok 2021 były: ćwiczenia i poprawa kondycji (50% uczestników), utrata wagi (48%), oszczędność pieniędzy (44%) i poprawa diety (39%). Rok wcześniej uczestnicy ankiety stawiali na zdrowsze odżywianie. Taką decyzję podjęło 44% respondentów z Wielkiej Brytanii, 44% uczestników z Polski i 43% Amerykanów. W roku 2019 ponad połowa Amerykanów za główny cel uznała poprawę swojego zdrowia – 59% chciało więcej ćwiczyć, 54% stwierdziło, że będzie jeść zdrowiej, a 48% postanowiło schudnąć. Jeszcze wcześniej wśród najpopularniejszych noworocznych postanowień znalazła się chęć zaoszczędzenia pieniędzy czy zadbania o formę.

Niepowodzenie w realizacji postanowień noworocznych

I o ile samo wyznaczanie postanowień noworocznych jest łatwe, o tyle utrzymanie celu dłużej niż przez kilka tygodnia stanowi spory problem. Jak wykazały  badania wśród ankietowanych, po tygodniu 75% osób podtrzymuje swoje postanowienia, po dwóch tygodniach liczba ta spada do 71%, a po 6 miesiącach tylko 46% osób nadal dąży do zrealizowania swojego założenia.

Do najczęstszych przyczyn niepowodzenia jest wyznaczanie sobie zbyt wielu postanowień lub nierealistycznych celów, brak gotowości do zmian, nieśledzenie swoich postępów czy po prostu zapominanie o wyznaczonych założeniach.

Jak podtrzymać noworoczne postanowienia?

postanowienia noworoczne najpopularniejsze

1. Przygotuj się na zmiany. Na początku warto rozważyć wszelkie powody i korzyści postanowień oraz opracować cele, które będą dostosowane do Twojego harmonogramu. Jak wykazały jedne z badań, ustalenie małych i mierzalnych celów, takich jak np. „schudnąć 1 kg miesięcznie” zamiast „schudnąć”, dawało lepszy rezultat w osiągnięciu zamierzonego postanowienia.

2. Wysypiaj się. Jak zaznacza ekspert ds. snu i neurolog, dr Cathy Goldstein, sen odgrywa główną rolę w powodzeniu (lub niepowodzeniu) postanowień noworocznych. Przykładowo, brak snu dla tych, którzy starają się schudnąć lub zdrowiej się odżywiać, powoduje zmniejszenie poziomu leptyny, która jest hormonem powodującym uczucie sytości. Dla osób, które chcą rzucić palenie, niewysypianie się jest powiązane z wyższym wskaźnikiem uzależnienia od nikotyny.

3. Nie czekaj na nowy rok. Równie dobrym momentem na wprowadzenie zmian może być przeprowadzka do nowego mieszkania lub znalezienie innej pracy.

4. Modyfikuj swoje działania i rozważ nowy plan. Monotonia może doprowadzić do znudzenia, a stąd już tylko krok, aby przerwać swoje postanowienie. Warto zatem pomyśleć o nowych ćwiczeniach, zmianie zajęć czy znalezieniu nowych przepisów. 

Jak możemy sobie pomóc za pomocą aplikacji i gadżetów technologicznych?

Nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą stanowić ogromne wsparcie podczas realizowania wyznaczonych postanowień noworocznych. Zasób możliwości jest naprawdę spory i warto z nich skorzystać, aby osiągnąć zamierzony sukces.

Aplikacje mobilne

Aplikacja do ćwiczeń, aplikacja ze zdrowymi przepisami, aplikacja monitorująca wysiłek sportowy, aplikacja do zarządzania finansami, aplikacje randkowe… Można wymienić ich jeszcze wiele. Oprogramowanie zainstalowane na Twoim smartfonie, tablecie czy laptopie ułatwi Ci zaplanowanie i opracowanie poszczególnych zadań. Także pozwoli na obserwacje zmian i osiągniętych efektów. Może przyczynić się również do poprawienia Twoich relacji osobistych. Dzisiejsza technologia ułatwia nam wykonywanie wielu różnych czynności i powinniśmy umieć z tego skorzystać, szczególnie jeśli ma to wpłynąć na nasze lepsze samopoczucie, zdrowie czy kwestie finansowe. Chcesz rzucić palenie? Możesz skorzystać z dostępnych aplikacji, które pomogą Ci odliczać dni bez papierosa, obliczać zaoszczędzone pieniądze i motywować do dalszego działania. Twoim postanowieniem noworocznym jest nauka nowego języka? W sieci bez problemu znajdziesz mnóstwo aplikacji, które Ci w tym pomogą. Nieważne co zaplanujesz i jaki cel sobie wyznaczysz, możesz wesprzeć się dostępnymi oprogramowaniami.

Pamiętajmy także o tym, że dostęp do większości aplikacji mobilnych jest darmowy, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie w ten sposób spróbować podtrzymywać swoje postanowienia noworoczne.

Smartwatche, smartbandy i inne smart urządzenia

huawei watch 3 pro prezent na ostatnia chwile

Nie tylko aplikacje mogą pomóc Ci w łatwiejszym dążeniu do podtrzymania postanowień noworocznych. Na rynku nowoczesnych urządzeń technologicznych znajdziemy mnóstwo ciekawych gadżetów, które wesprą Twoje działania, umożliwią śledzenie zmian oraz pozwolą Ci zadbać o Twoje zdrowie. Aktualnie największą popularnością cieszą się smart urządzenia, takie jak smartwatche czy smartbandy Posiadają one mnóstwo funkcji przydatnych w wykonywaniu codziennych czynności, a co za tym idzie, ułatwiają podtrzymywanie postanowień noworocznych.

Za pomocą tego typu urządzeń możesz dokładnie zaplanować swój trening, zbierać informacje odnośnie postępów, a także na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia, odczytując pomiar tętna, natlenienia krwi czy monitorując jakość swojego snu. Jeśli Twoim głównym postanowieniem jest zrzucenie kilku kilogramów, możesz zdecydować się na smart wagę. Umożliwia ona nie tylko odczytanie masy ciała, ale także m.in. obliczanie współczynnika BMI, pomiar masy mięśniowe, pomiar tkanki tłuszczowej czy pomiar zawartości wody w organizmie. Na rynku znajdziemy wiele interesujących gadżetów, które mogą sprawić, że osiągnięcie zamierzonego celu będzie o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze.

Podgrzewacze tytoniu, czyli alternatywa dla papierosów

Każdego roku postanawiasz rzucić palenie. Wiesz, że to najlepsze rozwiązanie. Ale wciąż nie udało Ci się osiągnąć zamierzonego celu i rozstać się z papierosami? Mimo wszystko nie warto się poddawać. Aby przynajmniej częściowo zadbać o swoje zdrowie, warto pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu do papierosa, jakim jest podgrzewacz tytoniu. Według wielu badań naukowych i analiz medycznych to mniej szkodliwy wyrób niż papieros, ponieważ nie wydziela dymu, popiołu czy substancji smolistych, będących główną przyczyną rozwoju chorób u palaczy.

Sama nikotyna czy tytoń nie są głównym zagrożeniem — jest nim natomiast proces spalania tytoniu oraz wdychanie dymu i toksycznych substancji smolistych. Dlatego, jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie z nałogiem, możesz wybrać urządzenia podgrzewające tytoń bez jego spalania. W tym przypadku zamiast dymu powstaje aerozol z nikotyną, w którym poziom stężeń związków rakotwórczych jest niższy o ponad 90 proc. w porównaniu z dymem z papierosów. Jednym z takich urządzeń jest choćby lil SOLID 2.0 – najnowszy podgrzewacz tytoniu, który pojawił się ostatnio również w Polsce

Oczywiście, aby w pełni zadbać o swoje zdrowie i oczyścić swój organizm, jedynym słusznym sposobem będzie całkowite wyeliminowanie nałogu.

Zobacz też: Co można zrobić ze zużytym, elektrycznym samochodem?

Zmiana nawyków i przyzwyczajeń nie należy do najłatwiejszych zadań i przede wszystkim wymaga czasu oraz cierpliwości. W podtrzymywaniu swoich postanowień noworocznych najważniejsze jest to, aby odpowiednio przygotować się do wprowadzenia zmian oraz spróbować skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, które mogą ułatwić i wesprzeć realizację wyznaczonych celów.

Źródła: Discoveryhabits, UAB

    Sprawdź najnowsze wpisy