ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Dlaczego Mars i Ziemia stracił wodę

Dlaczego Mars stracił wodę? Zagadnienie powiązane z życiem na planecie

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Życie na Marsie prawdopodobnie kiedyś istniało. Naukowcy cały czas szukają jego śladów na Czerwonej Planecie. Zagadką jest również fakt, dlaczego Mars stracił wodę. Być może znamy na to pytanie odpowiedź.

Zobacz także: Planeta, która nie powinna istnieć – niesamowite odkrycie

Mars stracił wodę

Dlaczego Mars stracił wodę

Mars kiedyś miał na swojej powierzchni płynącą, ciekłą wodę. Naukowcy mniej więcej wiedzą, jak doszło do utraty tej wody. Około 3,9 miliarda lat temu wewnętrzne dynamo w głębi Marsa zatrzymało się. Spowodowało to utratę tarczy magnetycznej planety i pozwoliło naładowanym cząsteczkom wiatru słonecznego rozpocząć odrywanie atmosfery ciała niebieskiego.

„Aby woda miała postać płynną, musi mieć wystarczające ciśnienie atmosferyczne.”

– twierdzi planetolog Shannon Curry z University of California w Berkeley.

Gdy marsjańska atmosfera wypaliła się, ciśnienie atmosferyczne spadło, a woda w stanie ciekłym na powierzchni zaczęła parować. Nie mogła pozostać w niestabilnej płynnej postaci. Powierzchnia zaczęła wysychać, chociaż dużo wody pozostało osłonięte jako podpowierzchniowy lód.

Nowe badania na ten temat

W nowym artykule opublikowanym w czwartek w czasopiśmie Science, planetolog z George Mason University, Erdal Yiğit, twierdzi, że interakcje górnych warstw atmosfery z wiatrem słonecznym mogą tylko częściowo wyjaśnić, w jaki sposób Mars utracił wodę powierzchniową. Ta wiedza na temat fal atmosferycznych, burz piaskowych i prądów konwekcyjnych będzie kluczem do opowiedzenia historii odwodnienia Marsa.

Terraformacja Marsa

To jest historia, która jest istotna dla nas, Ziemian. Mars bowiem może reprezentować ścieżkę, która jest podobna do tej, która może czekać Ziemię.

„Ziemia, Mars i Wenus powstały w podobnym czasie, ale ewoluowały inaczej. Myślę, że Mars jest planetą, która ma największą szansę, że w pewnym momencie istniały warunki nadające się do zamieszkania”.

– twierdzi Curry.

Misje na Marsa wykazały, że planeta nadal traci wodę, głównie podczas letnich burz piaskowych. Mają one miejsce, gdy Mars jest najbliżej Słońca.

„To był naprawdę ekscytujący wynik dla nas wszystkich. Szczerze, gdybyś mnie o to zapytał, pomyślałabym, że kurz wysuszy rzeczy bardziej. Nigdy bym nie pomyślała, że podczas burz piaskowych woda uciekłaby dwa razy szybciej”.

– twierdzi Curry, która na początku tego roku została głównym badaczem misji MAVEN.

Zrozumienie, w jaki sposób Mars stracił wodę powierzchniową i nadal traci swoje niewielkie ilości wody – wiąże się bezpośrednio z największymi pytaniami planetologii. Jest to też kwestia zamieszkania, pochodzenia i unikalnych cech życia na Ziemi.

„Myślę, że to prawie metafizyczne pytanie. Jest to fundamentalne dla tego, kim jesteśmy: dlaczego życie powstało na Ziemi, a nie, według naszej wiedzy, nigdzie indziej? Przynajmniej w Układzie Słonecznym? Myślę, że Mars jest absolutnie pierwszym miejscem, w którym można zacząć odpowiadać na to pytanie”.

– mówi Currey.

Kontynuacja badań

Podczas gdy naukowcy badają modele klimatyczne marsjańskiej atmosfery, misje MAVEN i inne będą nadal gromadzić dane, aby podłączyć do tych modeli. Naukowcy mogą jednak potrzebować nowych instrumentów, które zbadają niższą część atmosfery. NASA rozważa takie badania przed wysłaniem ludzi na Marsa.

„Kiedy postawimy buty na ziemi, będziemy chcieli mieć tam aktywa, a nie tylko kilka rodzajów sond. Jeśli mieszkasz w pobliżu równika na Ziemi, chcesz wiedzieć, kiedy nadchodzą huragany. Nie inaczej jest na Marsie, prawda?”

– twierdzi Curry.

Źródło: inverse

Sprawdź najnowsze wpisy