ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Kolonizacja Marsa

Życie na Marsie jeszcze bardziej zagadkowe. Badacze znaleźli skamieliny

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Życie na Marsie to temat rzeka. Naukowcy wciąż szukają jakichkolwiek przeszłych śladów życia na Czerwonej Planecie. Stało się to jeszcze trudniejsze ze względu na nowe odkrycie.

Życie na Marsie było możliwe

Naukowcy znają dziesiątki naturalnych procesów, które mogą tworzyć struktury o organicznym wyglądzie. Prawdopodobnie istnieje wiele innych, które nie zostały jeszcze odkryte. Niektóre mikroskopijne struktury są bardzo urzekające i już wcześniej oszukiwały naukowców.

Zobacz także: Polski dubbing na Netflix to koszmar – przykładem jest ostatni hit platformy

Człowiek na Marsie

W nowych badaniach, para naukowców przedstawia niektóre problemy z fałszywymi skamieniałościami w poszukiwaniu prawdziwych mikroskopijnych skamielin na Marsie. Artykuł opublikowany w Journal of the Geological Society nosi tytuł „False Biosignatures on Mars: Anticipating Ambiguity”.

Żaden artykuł o fałszywych wskazaniach życia na Marsie nie byłby kompletny bez wzmianki o meteorycie Allan Hills 84001, który został odkryty na Antarktydzie w 1984 roku. Ten meteoryt marsjański jest bardzo stary – ma około czterech miliardów lat. Naukowcy uważają, że Mars mógł być wtedy zdatny do zamieszkania.

Dziwne skamieliny

Mikroskopijne struktury meteorytu Allan Hills mają wyraźny biologiczny wygląd. Mają tylko 20-100 nanometrów długości, czyli tyle, ile miałyby teoretyczne nanobakterie. Są jednak mniejsze niż jakakolwiek znana forma życia i od tego czasu naukowcy odrzucili pomysł, że nanobakterie istnieją. Struktury w meteorycie przyciągnęły sporo uwagi, a sprawa ciągnęła się przez kilka lat. Ale w końcu społeczność naukowa ruszyła dalej, zdając sobie sprawę, że sama morfologia nie może być wykorzystana do wykrywania prymitywnego życia.

„W przeszłości zostaliśmy oszukani przez procesy naśladujące życie. W wielu przypadkach w starożytnych skałach na Ziemi, a nawet w meteorytach z Marsa opisywano obiekty, które wyglądały jak skamieniałe drobnoustroje, ale po głębszych badaniach okazało się, że mają one niebiologiczne pochodzenie. Ten artykuł jest przestrogą, w której wzywamy do dalszych badań nad procesami naśladującymi życie w kontekście Marsa, aby uniknąć ciągłego wpadania w te same pułapki”.

– powiedziała w komunikacie prasowym współautorka artykułu dr Julie Cosmidis.
życie na marsie - skamieliny

Autorzy zwracają uwagę, że wszystko, co Perseverance znajdzie na Marsie, co wygląda jak skamielina, prawdopodobnie ma bardzo niejednoznaczne pochodzenie.

„Na pewnym etapie łazik marsjański prawie na pewno znajdzie coś, co wygląda bardzo jak skamielina, więc umiejętność pewnego odróżnienia ich od struktur i substancji powstałych w wyniku reakcji chemicznych ma kluczowe znaczenie. Dla każdego rodzaju skamieniałości istnieje co najmniej jeden niebiologiczny proces, który tworzy bardzo podobne rzeczy, więc istnieje rzeczywista potrzeba lepszego zrozumienia tego, w jaki sposób powstają”.

– powiedział Sean McMahon, współautor badania.

Biomorfy

Biomorfy węglanowo-krzemionkowe to kolejny rodzaj struktury abiotycznej, który wygląda, jakby miał biologiczne pochodzenie.

„Chociaż są czysto nieorganiczne, zakrzywione i faliste kształty biomorfów przywołują obiekty biologiczne, takie jak spiralne i podzielone na segmenty drobnoustroje nitkowate, protisty, a nawet rośliny i zwierzęta”.

– piszą autorzy.

Powstają z metali ziem alkalicznych i wyglądają oszałamiająco organicznie. Naukowcy dzielą je na trzy klasy: helikoidalne włókna, warkocze przypominające robaki i płaskie arkusze przypominające liście.

Są też biomorfy węglowo-siarkowe. Wyglądają również na biologiczne pochodzenie i tworzą kule oraz proste i spiralne włókna. Historia ludzkości pod pewnymi względami jest jedną długą opowieścią o niezrozumieniu natury, przynajmniej dopóki nie wymyśliliśmy metody naukowej. Nie jest więc szokujące, że wciąż z tym walczymy. W podsumowaniu autorzy zwracają uwagę, jak trudno jest stwierdzić, że coś jest skamieniałością.

Obrazy wyraźnie pokazują, że procesy abiotyczne mogą wytwarzać struktury, które wyglądają bardzo realistycznie. Ale to, co jeszcze bardziej utrudnia wykrywanie, to fakt, że te biomorfy naśladują struktury biotyczne w inny sposób niż tylko morfologia.

Może będziemy mieli szczęście i łazik Perseverance lub jakaś inna misja odkryje niezaprzeczalne dowody na starożytne życie na Marsie. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że spotkamy się z serią fałszywych alarmów.

Źródło: inverse

Sprawdź najnowsze wpisy