ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kolejne rekordy blika

Kolejny imponujący kwartał Blika — blisko 200 milionów transakcji w trzy miesiące

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Znamy wyniki, które osiągnął Blik w III kwartale tego roku. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że ten polski system płatności w każdym kolejnym okresie bije rekordy. Tym razem znowu odnotowano wzrost liczby użytkowników oraz transakcji, ale statystyki pokazują również inne ciekawe trendy.

Ilu użytkowników miał Blik w III kwartale 2021 roku? Ile transakcji zrealizowano?

Blik w III kwartale 2021

Dane przedstawione na konferencji przez Dariusza Mazurkiewicza, prezesa Polskiego Standardu Płatności (operatora Blika) pokazują, że z tego narzędzia korzysta coraz więcej osób. W III kwartale tego roku z Blika aktywnie korzystało 8,6 mln osób. Aktywny użytkownik to taki, który używając tego systemu płatności, realizuje przynajmniej jedną transakcję w miesiącu, przy czym osoby wykonujące wyłącznie przelewy na telefon nie są w to wliczane. Przypomnijmy: w II kwartale 2021 roku z Blika korzystało o 0,6 mln osób mniej.

W III kwartale 2021 roku użytkownicy Blika zrealizowali za jego pomocą 194 miliony transakcji. To o 18 mln więcej niż w poprzednim kwartale, z kolei w porównaniu rok do roku liczba transakcji wzrosła aż o 76%. Ewidentnie zmienia się jednak udział poszczególnych typów transakcji w ogólnym wyniku. Blik jest kojarzony głównie z płatnościami w sieci, ale już prawie 35% transakcji z użyciem tego systemu płatności to operacje innego typu. W II kwartale 2021 było to 30,8%.

Udział poszczególnych typów transakcji Blikiem w III kwartale 2021 roku:

  • 126,6 mln (65,3%) – e-commerce
  • 31,9 mln (16,5%) – P2P (przelewy na telefon)
  • 24,6 mln (12,7%) – POS (np. płatności w sklepach stacjonarnych przy terminalu)
  • 10,7 mln (5,5%) – ATM (wypłata gotówki z bankomatu)

Bardzo szybko rośnie nie tylko liczba przelewów na telefon Blik, ale także osób, które z nich korzystają. Z kwartału na kwartał zwiększa się udział transakcji P2P w ogólnej liczbie wszystkich realizowanych Blikiem. Wierzymy, że szybkie rozliczenia Blikiem mogą stać się dominującym sposobem przekazywania sobie pieniędzy — komentuje Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności. Porównując rok do roku, liczba wykonywanych przelewów na telefon wzrosła o 142% i wyniosła 31,9 mln.

Gdzie płacimy Blikiem, a gdzie kartą?

Blik w III kwartale 2021

Pod koniec 2018 roku Blik wyprzedził karty płatnicze pod względem częstości używania podczas transakcji w polskich sklepach internetowych. Ta tendencja się pogłębia — kod Blik podajemy przy zakupach w internecie ponad 2,5 razy częściej od danych naszej karty. Również w ujęciu globalnym (polski i zagraniczny e-commerce) to Blik jest chętniej używany przez Polaków. Przełom nastąpił w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Z kolei w III kwartale tego roku już 4% transakcji Blikiem w sieci stanowiły operacje rozliczane przez globalnych operatorów płatności. Polacy coraz chętniej płacą więc Blikiem za zakupy w zagranicznych sklepach.

Jeśli chodzi o płatności w różnego rodzaju sklepach i punktach stacjonarnych, to tego rynku Blik jeszcze nie zdominował, choć znaczenie polskiego systemu płatności i tu rośnie. 24,6 mln transakcji w terminalach płatniczych w III kwartale 2021 roku oznacza wzrost rok do roku o 108% i z kwartału na kwartał o 26%.

Blikiem można również wypłacać gotówkę z bankomatów. Tego typu transakcji było w III kwartale 2021 roku 10,7 mln, co oznacza wzrost rok do roku o 43% i z kwartału na kwartał o 18%.

Średnia wartość transakcji Blik i inne ciekawe dane

Blik w III kwartale 2021

W III kwartale 2021 roku użytkownicy Blika realizowali za jego pomocą średnio 2,1 mln transakcji dziennie. Średnia kwota pojedynczej operacji wynosiła 133 zł. To o 4 zł mniej, niż w poprzednim kwartale. Wartości te zauważalnie zawyżają transakcje przy bankomatach, gdzie średnia kwota przekracza 600 zł. W rekordowym dla Blika dniu w III kwartale 2021 roku użytkownicy zrealizowali blisko 2,7 mln transakcji.

Kwartalna wartość wszystkich transakcji zrealizowanych przy użyciu Blika wyniosła w III kwartale 2021 roku 26,6 mld zł. Oznacza to wzrost rok do roku o 80%. Największy udział w tym wyniku mają płatności online (14,9 mld zł), a najmniejszy operacje w terminalach płatniczych (1,3 mld zł).

Czytaj także: Żabka Jush trafiła na Androida – całkiem sprawnie to idzie

Blik jest najbardziej wszechstronnym systemem płatności jaki można dostarczyć klientom banków. Cieszymy się, że tak wielu z nich już regularnie korzysta z Blika i będziemy robić wszystko, aby przekonać do tego kolejne osoby. Jestem przekonany, że upowszechnienie dostępności płatności zbliżeniowych Blika, co tak naprawdę nastąpiło na początku listopada, bardzo mocno nam w tym pomoże – podsumowuje Dariusz Mazurkiewicz, nawiązując do zbliżeniowego Blika, którego obecnie oferuje sześć banków. To Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank, mBank, PKO Bank Polski oraz Santander Bank Polska.

źródło: Blik

Sprawdź najnowsze wpisy